Podmínky účasti jsou stanoveny od FINA (Mezinárodní plavecké federace), respektive MOV (Mezinárodní olympijský výbor), kteří rovněž budou mít po určení nominace Českým svazem plaveckých sportů poslední slovo.

Rozhodnutí by mělo od obou těchto mezinárodních sportovních organizací padnout kolem 20. června. Avšak splnění limitu samo o sobě neznamená v případě YOG 2014 jistotu účasti v Nanjingu.

Podrobnosti vysvětluje šéf úseku plavání Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška: „Jednotlivé země dostaly přidělené kvóty počtu účastníků a pro Českou republiku jsou určena čtyři místa pro plavce se splněným A limitem! Na FINA podáme návrh na dvě holky a dva juniory.  Limity jsme stanovili na základě výkonů na posledním juniorském mistrovství světa loni v Dubaji.“

Nejvíce zkušeností z mezinárodních akcí má Lucie Svěcená

Momentálně mají nejblíže k účasti v Číně Lucie Svěcená s Terezou Grusovou, v juniorech poté Petr Novák a Vojtěch Simbartl. „Tato čtyři jména pošleme na FINA, která by měla náš návrh potvrdit do 15. června,“ dodal Ryška.

Nejvíce zkušeností z velkých mezinárodních akcí má určitě Lucie Svěcená. V loňském roce přivezla žatecká plavkyně, které bude v srpnu 17 let, dvě stříbra z juniorského ME v Poznani a na MS juniorů v Dubaji získala bronz.

Olympijské hry mládeže se uskuteční ve dnech 16. - 28. srpna 2014, plavecké soutěže jsou na programu od 17. do 22. srpna.