Nový nejlepší čas tříleté historie závodu dokázal stanovit nejlepší český běžec, aktuální půlmaratonský mistr republiky Jan Kreisinger, který si zlepšil svůj loňský čas o šest vteřin na 1:08:52.

Teprve 21letý Kamworor vyrazil velmi rychle. Na pětce měl mezičas 14:06, na desítce už probíhal náměstím sám (28:13) s náskokem 24 vteřin na Henryho Kiplagata. Dva vodiči, které setřásl někde na osmém kilometru, přišli pěšky až pár minut po něm… Ve druhé polovině závodu náskok zvyšoval, vytoužený čas však nestihl.

Cílem byl rekord, ale teplé počasí nám nepřálo, říkal Kamworor

„Cílem byl rekord závodu, bylo však opravdu moc velké teplo. Ani vodičům se nepodařilo nastavit tempo v úvodní polovině závodu. Rád bych dorazil za rok znovu a dokázal to,“ slíbil Kamworor.

S odstupem dvou a půl minuty doběhl do cíle nejčastěji druhý muž RunCzech běžecké ligy Henry Kiplagat z Keni (1:02:46). Třetí skončil další z výtečných Keňanů, Silas Ngetich (1:03:37).

Nejlepším Evropanem byl osmý Skot Derek Hawkins, který zaběhl své letošní maximum 1:05:25. „Pro mě to bylo šílené vedro. Ale atmosféra byla vynikající, takovou jsem nikde nezažil, a na posledním kilometru mě místní diváci tlačili dopředu,“ vyprávěl spokojeně.

„Čekal jsem, že český souboj bude napínavější, ale jsem rád, že jsem běžel z Čechů nejlíp právě já. Jirka Homoláč odpadl na třetím kilometru, Petr Pechek asi na sedmém. Až do sedmnáctého jsme se drželi s Ukrajincem Babarykou, s nímž se známe velmi dobře. Doběhli jsme i Keňany, což je pro nás vždycky cenný výsledek,“ řekl třináctý Jan Kreisinger.

Ženám vládla nadějná Betelhem Moges z Etiopie

Dlouho se na čele držela tříčlenná skupinka žen společně s českým běžcem Pavlem Kubričanem. Všem pak utekla 21letá Moges, která dokázala vyhrát v Ústí nad Labem (2012) i Olomouci (2013).

„Necítila jsem se moc dobře a navíc trošku foukalo. Běžely jsme hodně spolu, ale posledních sedm kilometrů jsem si musela odběhnout sama,“ podotkla. Druhá skončila Lucy Liavoga a třetí Vicoty Chempkemoi, obě z Keni.

Petra Pastorová splnila cíl, jako nejlepší Češka běžela pod 1:20, čímž zároveň udělala radost své trenérce Aleně Peterkové, české rekordmance v maratonu. „Běželo se mi pěkně, jsem spokojená. Mám po půlroční pauze co dohánět, ale jsme na dobré cestě a tohle je motivace. Aleniny tréninky mi sedí jak noty na buben, naše spolupráce je výborná,“ pochvalovala si.

Příštím závodem RunCzech běžecké ligy je Mattoni 1/2Maraton Olomouc, který startuje už v sobotu 21. června.

Kompletní výsledky na www.runczech.com.