Jak se chystáš na Mattoni 1/2Maraton České Budějovice? Máš za sebou letos dva velmi dobré půlmaratony s vítězstvími v Praze i Pardubicích, zato horší Volkswagen Maraton Praha, k němuž jsi směřoval přípravu…
Cítím se dobře, ale maraton mi nevyšel. Na 35. kilometru mi došly síly. Čím to bylo? No, mám naběháno o 800 kilometrů míň než před dvěma lety, kdy jsem se dostal na olympiádu. Ten měsíc a půl vynechané přípravy v zimě mi chybí! Kratší trať by mi mohla vyhovovat víc.

Trať znáš dobře, nejvíc hrozí větší teplo a vlhkost, že?
Nejvíc teplo. Jinak rovina, nic hrozného. Vím dobře, do čeho jdu, nemusím se speciálně připravovat. Poběží také Petr Pechek a Jirka Homoláč, tak bychom mohli běžet spolu. Ale třeba vypálím a nebudu se ohlížet na ostatní.

Jak bys porovnal tratě půlmaratonů z RunCzech běžecké ligy?
Praha je sama o sobě výjimečná, zažijete tu největší atmosféru. Kouzlo mají také další běhy. Budějovice a Olomouc jsou rovinatější, Ústí a Vary členitější! Všude je něco, lidi to baví. Pro mě jsou vysoko právě České Budějovice.

Začal jsi chodit do práce, jak zvládáš trénink?
Dělám na poloviční úvazek. Potřeboval jsem mít nějaký základ - tedy jistotu! Dopoledne trénuju a od dvanácti hodin jsem pak procesní inženýr ve fabrice Tenneco, kde se vyrábějí výfuky. Pomáhám, s čím je potřeba.

Loni ses snažil uživit jen běháním, opravdu to nešlo?
Nedá se to, navíc jsem neměl formu. Takřka každý týden jsem musel závodit, mezitím zase nejde dostatečně potrénovat. Bez jakékoliv podpory a menšího stabilního platu jsem byl stále pod tlakem.

V českém atletickém prostředí jsi pomoc nenašel?
Trošku jsem na to zanevřel. Člověk si holt musí poradit sám. Svaz podporuje prioritně dráhu. V Kroměříži, za níž jsem běhal, nás pak přestali platit. Zůstal jsem však jejich členem, protože mi zamítli přestup. Odejdu tak v říjnu, to mě už podle řádů pustit musí. Chci běhat pořád dál, vždyť mi není sto let.