O tvrdohlavosti

Sportovci v individuálních sportech musí být tvrdohlaví, jelikož si mnohokrát nabijí pusu a mnohokrát se musí vzchopit a vstát. Občas sice neposlouchají trenéry na sto procent, ale to k tomu patří.

O medailích a pohárech

Nesmíš se dívat na turnaj, ale trénink. Úspěch přijde sám, nesmíš se k němu upínat. Netrénuješ pro medaile, ale abys byl nejlepší. Trénuješ, makáš, a ono to přijde. Nevěřím na vyšší moc, věřím v poctivý trénink.

O sebevědomí a nervozitě

Sebevědomí vychází z tréninku. Vyroste na práci! Připravoval jsem svěřence na konkrétní hráče, aby věděli, co mají hrát a měli to natrénováno.

Používají tudíž ty herní prvky, které už znají z přípravy. Vědí, kam sáhnout, co si mohou dovolit. A jsou poté i klidnější! Je to jako ve škole. Když se naučím perfektně 100 stránek, jdu na zkoušku mnohem klidnější, než když umím jen padesát.

O sportovní psychologii

Vycházím z mé zkušenosti coby hráče. Nejsem odborník na mentální trénink, ale vím, jaký je pocit, když vedete dva nula na sety, třetí prohrajete a zápas je přerušen kvůli tmě.

O tlaku a očekávání

Tlak veřejnosti na mne nebyl, to jsem měl jednodušší. V Československu se o mne nemohlo psát. Očekávání jsem si vytvářel sám. Když vyhraju, mám chuť do nového tréninku, a když prohraju, tak mi to taky musí dát chuť do tréninku.

Když mi lidé fandí na stadionu, tak pro ně chci vyhrát. Když mi nefandí, tak je chci naštvat. Všechno se dá v té hlavě správně nastavit.