Daniel Wanjiru si loni díky vítězství posunul o den před oslavu 31. narozenin! „Běželo se mi nádherně. Byla tu výborná atmosféra,“ říkal. Hodně času tráví v Rakousku, kde má manažera Thomase Krejciho a běhá v horských polohách. Takže studenější počasí mu vůbec nevadilo.

Na rozdíl od většiny keňských běžců se připravuje sám

V ČR už toho naběhal hodně - v Praze 2012 si zaběhl půlmaratonský osobák 1:02:32, loni navíc vyhrál karlovarskou premiéru, dvakrát se objevil v Českých Budějovicích a letos si (zase) v Praze posunul půlmaratonské maximum pod magickou hodinovou bariéru na 0:59:59.

Začal běhat ve škole, kde si ho vybral účastník olympiády Bedan Karoki. Před čtyřmi lety se stal členem skupiny run2gether a pak začal trénovat ve vyšších nadmořských výškách na Mt. Longonot. „Raději jsem se ovšem vrátil domů a na rozdíl od většiny keňských běžců se připravuji hodně sám,“ vypráví.

Z vydělaných peněz podporuje celou rodinu

O běhání dost přemýšlí, hodně poslouchá hudbu, rád si čte o životě odlišných kultur. Hned po příchodu do Rakouska si postavil domek a začal chovat kozy pro mléko. „Z vydělaných financí podporuji celou rodinu doma,“ přiznává.

Mezi muži najde Wanjiru největší soupeře v krajanech Thomasi Lokomwovi či Lawi Kiptuiovi, ale i Etiopanu Fikadu Sebokovi. Všichni umějí půlmaraton pod 1:02. České startovní pole budou reprezentovat Ondřej Fejfar a Jiří Čivrný.