Závody vyvrcholí tradiční nedělní Velkou cenou, která se letos uskuteční již po padesáté. A právě v nejvyšší soutěži závodů budou jako obvykle jedni z nejlepších domácích jezdců bojovat o body do celoročního seriálu.

Jednokolová soutěž s finále se pojede na stupni obtížnosti T*, překážky tak budou dosahovat výšky 145 cm. Na start této Velké ceny se chystají nejen moravské dvojice, neboť svoji účast potvrdili i Václav a Jan Studničkovi ze středočeského Jezdeckého centra Zájezd.

Na startu nebude chybět ani domácí naděje Marek Hentšel

Samozřejmě nemůže na startu chybět domácí naděje Marek Hentšel, který vloni zvítězil v pátečním vrcholu na parkuru S** (130 cm), posléze stanul v samotné Velké ceně na stupni vítězů. Stejně jako v roce 2013, také letos se představí v sedle koně Sauron Fitmin a bude se minimálně snažit vyrovnat loňské druhé místo.

Ve finále sice předvedl nejrychlejší čas, v základním kole se však nevyhnul jednomu shození, jež ho poté posunulo z prvního na konečné druhé místo. Vítězem se stal Jiří Hruška s Mr. Voxem Agromarket H+B. Ten se také letos pokusí o obhajobu. Hruška vyhrál VC Ostravy i v letech 2012 a 2011.

Jan Studnička uzavírá po dvou kolech první desítku jezdců

Výše zmíněný Jan Studnička se už před rokem prosadil mezi nejúspěšnější účastníky, konkrétně dojel s Datasys Anfí na čtvrté příčce. A tu by měl letos sedlat Václav Studnička, naopak Jan se představí s Datasys Artani.

Jan Studnička uzavírá po dvou kolech první desítku jezdců v extraligovém žebříčku 2014. Se 7 body ztrácí jeden bod na Radovana Cibereho, s 9 body jsou na společném sedmém místě Jiří Hruška a Martin Matějka. Dělená je i pátá pozice, na níž jsou s 10 body Ludvík Jandourek a Daniel Voksa.

V elitní čtyřce figurují Denisa Bittnerová (23 b.), Josef Pařenica (19 b.), Aleš Opatrný (15 b.) a Jakub Novotný (12 b.).

Třídenní závody nabídnou i další zajímavé soutěže

Třídenní skokové závody v Ostravě však zdaleka nejsou pouze o Velké ceně. Pokračovat bude také Equiservis Amateur Tour s nedělním finále na parkuru 110 cm pro neprofesionální jezdce. Jejich žebříček vede Dana Pinkavová před Liborem Bittnerem a Kristýnou Pajtlovou se Šárkou Křížovou. Tyto dvě dvojice jsou s 20 body aktuálně třetí s odstupem tří bodů na vítězku a dvou bodů na druhého umístěného.

Stejně tak v neděli vyvrcholí také juniorská túra s názvem Czech Junior Cup. Do nedělní soutěže (s hendikepem 120/125 cm) se bude třeba kvalifikovat z páteční či sobotní soutěže. V kategorii 12 až 15 let průběžně vede v bodové tabulce Markéta Miková, byť jen s těsným náskokem. Kategorie 16 až 18 let má ve vedení Hanu Dostálovou, jež má 23 bodů, zatímco druhá Kateřina De Jagerová jich má o čtyři méně.

Od pátku do neděle se uskuteční ve Staré Bělé 15 soutěží, každý den se bude začínat závodit předběžně v 9 hodin ráno.