V sobotu 5. dubna byl oficiálně zahájen v Karlových Varech Febiofest. Večer moderoval herec Petr Svoboda, který představil pozvaným hostům ředitele Febiofestu Kamila Spáčila. Ten poté poděkoval za zájem o filmy a vyzval hosty k tomu, aby chodili do kina a podpořili kinematografii zakoupením lístku.

Po krátkém rozhovoru ředitel konstatoval, že výběr filmů na Febiofest mají na starosti programový ředitelé Hana Cielová a Štefan Uhrik, kteří vybírají kvalitní snímky takřka po celém světě. „Návštěvníci kina se v každém městě liší a proto se výběr filmů do jednotlivých měst vybírá individuálně,“ prozradil na závěr ředitel Febiofestu Kamil Spáčil. 

Oblíbený herec Miroslav Etzler uvedl film Láska, Soudruhu

Miroslav Etzler povyprávěl o natáčení filmu v česko-finské koprodukci Láska, Soudruhu (2014) a zavzpomínal na setkání s finskou herečkou Kati Outinen, známou především z filmů Akiho Kaurismakiho, ale také rolí v českém filmu Klauni (2013), se kterou ve filmu Láska, Soudruhu hráli hlavní role.

Film vypráví o objevené lásce po letech, kdy se český muzikant Jan (M. Etzler) na komunistickém svátku přátelství v Helsinkách setká s Elsou (K. Outinen). Tam je s kapelou vyslán na festival propagovat komunismus mezi mládeží. Ale daleko více ho zajímá opětovné setkání s Elsou, navzdory pravidlům, kdy mají zákaz diskutovat s cizinci, natož navázat milostný vztah.

V karlovarském hotelu Thermal se promítalo celkem 8 snímků. Jedním z nich byl polský film Život je úžasný. Vypráví o Matyaszovi (David Ogrodnik), kterému je chybně diagnostikována mozková obrna. Lékaři mu nedávají lepší vyhlídky a označují ho za Idiota, který nevnímá a nekomunikuje. Rodina ho miluje a nedá mu možnost zakrnět. Matyasz ale komunikuje očima, skřeky a rukama. Tímto způsobem reaguje na lidi v okolí, at' už se jedná o neoblíbeného souseda, tak kamarádku Anke.

Zájem diváků vzbudil také dánský film Detektiv Down. Detektiv Robert (Svein André Hofso Mydre s Downovým syndromem), chce být, stejně jako otec, detektivem. Nemá ale žádný případ. Když už chce na svůj sen zapomenout, případ přeci jen dostane. Herec s režisérem Bardem Breinem uvedli českou premiéru v Praze.

Mezi další promítané filmy v hotelu Thermal poté patřily: Pojedeme k moři, Walesa: Člověk naděje, Yves Saint Laurent, Sametový teroristé a Padělatel.

V neděli následoval doprovodný program festivalu, pořádaný občanským sdružením ORBI PONTE. Lidé si mohli v mobilním zařízení otestovat svůj sluch a také formou menší osvěty se dozvědět, jak komunikovat s lidmi takto postiženými.

  • Febiofest byl založen v roce 1993. Prezidentem je Fero Fenič. Cenu Grand Prix letošního ročníku se stal švédsko-islandský film režiséra Maxmiliána Hulta film Domov. Programový ředitelé Hana Cielová, Štefan Uhrik a Mira Havierová dostali čestný odznak BENE MERITO od ředitele polského institutu za propagaci polské kinematografie. Cenu Kristián obdrželi polský režisér Andrzej Wajda, ředitel Berlinale Dieter Kosslick a herec Isaach de Bankole.