„Účastním se pravidelně. Loni jsme sice měli závody, ale jinak vynechávám opravdu zřídka. Vždycky se sejdeme na takové neformálnější úrovni než na tiskové konferenci nebo v cíli pod závodem, takže také pro mne super akce,“ pochvaloval si Kraus.  „O letošním termínu jsem věděl dlouho, ale kvůli těm sněhovým podmínkám a ne zrovna zimnímu počasí jsem si myslel, že se to určitě nepojede. Takže jsem byl dávno přehozený na letní režim a doufal, že lyže už nevytáhnu,“ smál se.

Přesto pořadatele pochválil. „Poprali se s tím. Ta trať nebyla nijak složitá, ale o to víc jsem si to pak užil, protože obřák je pořád disciplína, která je pro nás základem přípravy. Takže jsem si to s chutí dvakrát střihnul,“ říkal druhý muž posledního podniku Světového poháru ve švýcarské Arose.

Kraus překvapení nepřipustil

Překvapení se nekonalo. Jednomu z nejlepších skicrossařů světa nedokázal na harrachovské sjezdovce konkurovat ani další z lyžařských hostů, kterým byl Aleš Razým, a smečka sportovních novinářů teprve ne.

„Motivace pořád je a velká. Kluci jsou vždycky nahecovaní a kdybych od nich dostal třeba desetinu, tak už bych na ty lyže ani nemohl stoupnout. Jsou zde jedinci, kteří do toho jdou tak po hlavě, že se musím snažit,“ smál se.

Přiznal, že i takový "sranda" závod, jakým je tradiční posezónní exhibice proti novinářům, bere někdy až příliš vážně. „Byly i časy, kdy jsem jezdil dokonce v kombinéze, teď už jezdím normálně v bundě.Lyže jsem samozřejmě nemazal, ale než jsem si zvykl na formát závodu, kde nejde úplně o vítězství, tak jsem to docela hrotil. Nyní už to naštěstí beru jako přátelské poježdění a jsem tady rád.“

Ani novinářský závod nebyl jeho letošní derniérou

Republikový šampionát sportovních novinářů je tradičně propojený s pomocí dětským domovům, a tak nadšené děti nemohly chybět ani v harrachovských bránách. „Kvůli těm dětem jsem přijel pozdě na start, neboť jsem s nimi chtěl prohodit pár slov. Byla tam jedna holčina, která se naučila jezdit před týdnem. Dvakrát spadla ještě ve startovní bráně, ale pak to dvakrát celé projela, takže myslím, že tyhle děti jsou opravdu dobrou součástí akce. Jsem vážně rád, že se to takhle spojuje, protože každý nemá takové štěstí, jako máme my,“ myslí Tomáš Kraus.

Nakonec ani novinářský závod nebyl tím posledním soubojem, který českou skicrossovou jedničku v letošním ročníku prověří. „Ještě nás na Klínovci čeká mistrovství republiky,“ dodal Kraus závěrem.