Dlouhodobé teploty nad 7 °C a velice mírný průběh zimy z hlediska sněhové pokrývky učinily z měsíce března takřka ideální dobu pro výměnu sezónních pneu. Toho využili především profesionální řidiči, kteří se tím pádem vyhnuli dlouhým frontám v autoservisech, jež každoročně provázejí začátek dubna.

Řada lidí mylně čeká s přezutím až na duben

„Podle statistik našeho autoservisu přezuly svoje vozidla více než tři čtvrtiny firemních zákazníků. Ostatní majitelé automobilů poté vyčkávají na začátek dubna. Obvykle i proto, že nevědí, že podle zákona už dávno nemusejí jezdit na zimních pneu. Na komunikacích se totiž nevyskytuje sníh, led a námraza. Navíc se jejich vzniku už asi nemusíme obávat,“ říká Jakub Pyšný, předseda představenstva e-shopu KupujPneu.

Nedojíždějte v létě zimní pneu!

Odborníci také příliš nedoporučují dojíždět zimní pneumatiky během léta. Při teplotách nad 7 °C totiž mají takové gumy horší vlastnosti než letní. „Brzdná dráha zimních pneu se při vyšších teplotách prodlužuje, a to navíc v případě suchého i mokrého povrchu. Řidiči často pociťují i snížení jízdního komfortu, za kterým stojí zvýšená hlučnost pneumatik. Dochází mimo jiné i ke zvýšení spotřeby paliva,“ vysvětluje Jakub Pyšný z KupujPneu.