Recept nenašel Petr Česlík ani Daniel Marosz. Jak začala druhá perioda, Orli jakoby hráli zcela nový duel. Nedařilo se jim a inkasovali zbytečné branky. A hlavně, inkasovali často. Ve třetím dějství už pak neměli sílu s výsledkem nic udělat. Čím to? To nikdo neví, odpověď na to nenašel žádný z hráčů. Je však pravdou, že mezi 21. a 40. minutou se v řadě případů rozhodovaly zápasy.

Orlovská obrana byla celkově velmi děravá. Hned dva devítigólové debakly s Porubou, osmigólový příděl od Frýdku-Místku a Vsetína, sedm inkasovaných branek od Prostějova, Nového Jičína a Břeclavi, to nebyla příliš dobrá vizitka. Celkové skóre 110:170 hovoří za vše. Více branek dostalo už pouze poslední Valašské Meziříčí a osmý Frýdek-Místek.

Orli vyhráli v základní části jen šest druhých třetin

Ale zpátky ke druhým třetinám. Skóre z nich vypadá opravdu hrozivě – 27:63. Zatímco v prostředních dějstvích Orli dostali více než třetinu ze všech branek, sami jich vstřelili minimum. Je tedy patrné, kde se v zápasech lámal chleba.

Orlová vyhrála jen šest z celkových 44 druhých třetin. Dvakrát rozdílem dvou branek, pak pokaždé vždy o jediný gól. Celkové skóre?13:5. Třináctkrát se Orli rozešli se soupeři smírně. Ale zbylých 25 druhých třetin prohráli. V posledních sedmi zápasech sezony dokonce pokaždé. Skóre z prohraných druhých třetin je doslova katastrofální - 6:50. V pěti případech skončil v orlovské brance puk třikrát, jednou dokonce šestkrát.