Hájek by měl být po pádu v pořádku

Takřka domácí favorit Antonín Hájek skočil v prvním kole 174,5 metru a ani druhý skok nepatřil k těm nejdelším. Takovou koncovku ale nikdo nečekal. Frýdlantský rodák ztratil na konci cílového prostoru lyži, nekontrolovaně spadl a hlavou narazil do hrazení. Zdravotníci ho na kanadských saních okamžitě odvezli k dalšímu vyšetření, to ale naštěstí žádné vážnější zranění neukázalo.

„Snad to bude dobré. Tonda je natlučený, podle mě dost a určitě bude mít zítra blokády. Rozhodně krk a hrudník budou zablokované. Uvidíme, jak to stáhnou svaly, v naražení je to o spazmu a napětí svalů, které dostaly ránu. Pokud se to povede udržet ve stavu, aby se to nestáhlo do rána, tak by to mělo být zítra relativně v pohodě. V tuhle chvíli to nevypadá na žádné vnitrohrudní nebo vnitrobřišní poranění, i hlava a krk se zdají v pořádku, je asymptomatický, končetiny dobré,“ shrnul zdravotní stav českého závodníka lékař Vladislav Hospodár.

Ten navíc ujistil, že bude sedmadvacetiletého skokana nadále hlídat. „Jediné nebezepčí vidím v natlučené slezině, tam kdyby se objevilo nějaké riziko, okamžitě uděláme kroky, které jsou třeba. Není nutné, aby jel do nemocnice. Když bude v pohodě, myslím, že bude moct v sobotu skákat.“

Nejlepším Čechem je po pátku šestý Koudelka

Nedlouho po svém kolegovi se vstříc cílovému hrazení vydal ve druhém kole i Jan Matura. „Samozřejmě to není úplně rovné, to není nikde. Na nějaké hroudě mi tam vypla lyže, byl z toho takový polopád. Viděl jsem Tondu, snažil jsem se proto brzdit dřív a bylo z toho tohle. Když člověk spadne na ledu, kombinézu může zahodit, a to jsem nechtěl, tak jsem se snažil držet rukama nad sněhem,“ popisoval stále ještě úřadující Král bílé stopy, který si v prvních dvou závodních kolech připsal lety dlouhé 179 a 175,5 metru.

Vynikající výkon podal Roman Koudelka. V úvodním kole dolétl na hranici 185,5 metru a ve druhém dokonce ještě téměř dvanáct metrů přidal. Pohled na pády týmových kolegů mu ale před druhým skokem moc klidu nepřidal. „Musím říct, že se mi nahoře na věži udělalo docela zle. Jsem totiž na tyhle situace celkem choulostivý,“ přiznal Koudelka. „Měl jsem trochu strach, proto jsem taky začal brzdit hned za pádovkou a říkal si, že radši začnu dřív, abych si tam nechal rezervu až do konce. U Tondy to byla fakt smůla. Je to strašná škoda, ale já doufám, že bude dobrý. Co víme, tak je snad jen potlučený, takže doufám, že se k nám o víkendu ještě připojí.“

Ani lehká nervozita ale aktuálního českého lídra nezastavila a jeho 197 metrů dlouhý let byl nejdelším pokusem druhého kola. „Skok se mi opravdu povedl. Asi jeden z nejlepších, co jsem tu udělal. Také podmínky mi přály, po prvním kolem jsem říkal, že chybí trocha toho štěstí, pak člověk skočí někam úplně jinam. To se také potvrdilo. Jsem rád, že se to takhle povedlo a doufám, že na to v sobotu navážu,“ těšil se Koudelka.

V průběžném pořadí harrachovského Mistrovství světa mu patří šestá příčka. A mohlo by se stát, že to tak i zůstane. Předpověď počasí na víkend totiž není zrovna příznivá a hrozí, že závody na harrachovském mamutu opět překazí silný vítr. Roman Koudelka by si tak připsal nejlepší výsledek z mistrovství světa v kariéře. „Abych řekl pravdu, ani bych se nezlobil, kdyby se neskákalo, ale myslím, že se to odjede. Mají tu ty sítě proti větru a muselo by přijít něco vyloženě špatného. Já si z toho hlavu moc nedělám, buď to půjde, nebo ne, ale určitě udělají všechno pro to, aby se aspoň jedno kolo skočilo.“

Ředitel závodu věří, že počasí sobotní program neohrozí

Stejnou víru v sobě chová i sportovní ředitel závodu Josef Slavík. „Předpověď se po několika dnech, kdy byla ještě horší, pořád zlepšuje. Srážky a vítr se posouvají dál, takže já jsem pevně přesvědčený, že v sobotu normálně odskáčeme třetí i čtvrté kolo,“ řekl Slavík s tím, že na jednání o neděli je ještě brzy.

„Tohle se hodně podepisuje na psychice a letos obzvlášť. Byly problémy se sněhem a když máte navíc od ledna pořád slunečné počasí a i větru je minimálně, takže by se dalo prakticky pořád skákat a pak před závodním víkendem vyleze takhle špatná předpověď, není to dobré,“ povzdychl si Slavík. „Pozitivní je aspoň to, že se dva dny zatím odskákaly perfektně a bez problému. I tým, který tu pracuje, je naladěný pozitivně a nikdo si nepřipouští, že bychom to měli předčasně odpískat.“

Po dvou kolech je v čele závodu Němec Freund

Z Čechů je na tom po dvou kolech ze čtyř nejlépe šestý Roman Koudelka. Jan Matura drží průběžné 14. místo, Jakub Janda a Antonín Hájek se dělí o 21. příčku. V čele závodu je Něměc Severin Freund.