Projekční technologie, obratní tanečníci se světelnými meči, riskantní prvky s ohněm i gymnastická show na velkém pohyblivém kole. Tohle vše provázelo zahajovací ceremoniál mistrovství světa v letech na lyžích. Tuto dechberoucí show z dílny Armina Effenbergera, ve které účinkovalo na semdesát artistů a umělců, sledovaly z tribun tisíce diváků a přijaly ji s nadšením.

První den uzavřel koncert Michala Davida

Start harrachovského šampionátu uzavřel živý koncert Michala Davida, který už s přicházejícím chladem diváky okamžitě rozpohyboval. Vystoupení české popstar si nechal ujít málokdo, jen závodníci museli dát přednost koncentraci na páteční závod. „Dost mě to mrzí. Zdržel bych se, i bych si s ním zanotoval. Hlavně písničky jako Po cestách růžových a Poupata jsou super. Jsem z toho všeho ale fakt unavený, takže jdu ležet. Můstek a postel, to je teď moje jediná náplň,“ litoval Jakub Janda.

Let dlouhý 179 metrů byl druhým nejlepším z českých pokusů. V tréninku se přitom českému veteránovi příliš nedařilo. Trenér David Jiroutek se tak až na poslední chvíli rozhodoval, jestli Jandu do závodní čtveřice nasadí. „David ke mně měl proslov, slíbil jsem mu, že do toho půjdu naplno, proto mě nasadil a vyšlo to.“

Z Čechů doletěl nejdále Koudelka

Nejdále z Čechů doletěl v kvalifikaci Roman Koudelka, až na metu 186 metrů. „Ten první skok jsem byl hodně nervózní, pak už to bylo lepší a do kvalifikace jsem šel úplně bez nervozity, což mě na mamutu trochu překvapuje. Doufám, že to tak vydrží celý víkend,“ usmíval se trutnovský rodák, který prakticky celý podzim laboroval s krční páteří a má tak minimum naskákaných skoků.

Přesto se mu až zázračně daří, a to i na obávaném mamutu. „Je to obrovský adrenalin, hlavně v tom prvním tréninkovém kole byl. To jsem jel, na nájezdu si pak říkal: ´Romčo, buď odvážný.´ Nějakých dvacet metrů před hranou jsem se ale trochu stáhnul dozadu a říkal si: ´Tak to zase nepřeháněj´,“ usmíval se Koudelka. „Byl to takový test na moje srdce, co vydrží.“

Spokojený s kvalifikačním výkonem nebyl vyhlášený letec Antonín Hájek, s letem dlouhým 152,5 metru do závodu proklouzl až jako předposlední. Jan Matura byl kvalifikovaný předem a čtvrteční kvalifikaci tudíž mohl pojmout jako kvalitní trénink.

Můstek je fantastický, shodují se čeští reprezentanti

Na jednom se ale čeští skokani shodli – harrachovský můstek je připravený perfektně. „Před tím klobouk dolů, nečekal jsem, že to udělají až takto dobře. Stopa je výborná a dopad taky. Na to, jaké tady byly podmínky, tak opravdu smekám.“ „Je to úplně fantastické, jelikož v takových podmínkách si museli pořadatelé strašně máknout, nikde není ani vločka sněhu. Je vidět, že pro to udělali maximum,“ uznale pokývali hlavou Roman Koudelka a Jakub Janda. „Můstek je výborný. Dopad sice není úplně rovný, ale když si uvědomíme, že všude kolem je skoro léto, tak je to fantastické. Muselo to dát strašnou práci a my za to pořadatelům děkujeme,“ vzkázal Jan Matura.

Už dnes v harrachovské adidas areně propukne samotný závod. Úvodní kolo je na programu v 16:30.