„S Evkou Samkovou jsme se už domluvili, že se zúčastní oficiálního zahájení historicky prvního Jezdeckého festivalu pořádaného na výstavišti v Lysé nad Labem, jenž se bude konat už ve dnech 19. - 23. března 2014. Během těch se uskuteční celkem 36 soutěží ve čtyřech jezdeckých disciplínách,“ konstatoval ředitel závodů Josef Malinovský.

Při oficiálním zahájení naplánovaném zhruba na 12. hodinu – tj. po skončení úvodních soutěží dětí na pony – bude mimo jiné připomenuta jedna z prvních zlatých olympijských medailí, kterou pro tehdejší Československo vybojoval v roce 1928 František Ventura s koněm Eliot v parkurovém skákání.

Bude mít české jezdectví své zástupce v Rio de Janeiru?

„Bohužel to byla nejen první, ale i poslední olympijská medaile v jezdectví pro české barvy a asi se hned tak další nedočkáme. Nicméně, v nedávné době byl založen Czech Equestrian Team, který má za cíl kvalifikovat dva české jezdce a koně na olympijské hry v Rio de Janeiru,“ uvedl Josef Malinovský.

Jeho členy jsou Jaroslav Hatla za všestrannost a Aleš Opatrný za parkurové skákání. „Musíme tedy doufat, že se české jezdectví v nejbližších letech bude olympiád v jezdeckých disciplínách alespoň aktivně účastnit, a to nejen jako součást moderního pětiboje, ve kterém získal zlatou medaili před dvěma lety v Londýně David Svoboda,“ dodal Malinovský.

Co divákům předvede Eva Samková? To zůstává tajemstvím!

Samková je tedy vedle zmíněného Svobody už druhou zlatou olympioničkou z posledních let, jež má v oblibě koně a jezdecký sport. V Lysé nad Labem se dokonce ukáže se svým koněm Pepinem, jenž shodou okolností bude mít ve středu 19. března svátek.

Jezdecký festival v Lysé tak bude dobrou příležitostí vidět Evu Samkovou ve sportovní roli, v níž ji zná prozatím jen málokdo. Co všechno v sedle Pepina divákům na výstavišti v Lysé nad Labem ukáže, to ale zůstává překvapením.

Podrobnosti o Jezdeckém festivalu najdete na www.jezdeckyfestival.cz.