Pro nedávno devětadvacetiletého rodáka z Daugavpilsu ale nepůjde o první zkušenost v české nejvyšší soutěži, před časem totiž působil v pražské Slavii. Nyní se může těšit na souboj s bratrancem Kobou, který působí v Liberci.

Maris Jass oblékal dres jednoho z pražských „S“ během ročníku 2006/2007, kdy naskočil do 33 zápasů základní části a také šesti bitev čtvrtfinále Česká pojišťovna play-off s českobudějovickým Mountfieldem. V žádném utkání se gólově ani bodově neprosadil.

Převážnou část kariéry strávil Maris Jass v mužstvu Metalugs Liepaja, odkud vyrážel sbírat zkušenosti mimo hranice rodné vlasti. V barvách Lady Togliatti si vyzkoušel ruskou nejvyšší soutěž, Kontinentální hokejovou ligu hrál pak za Nižněkamsk.

Posila Pirátů zná velmi dobře také slovenskou nejvyšší soutěž, v níž přetáhl Maris Jass přes hlavu dresy Nitry, Skalice a Slovanu Bratislava. V uplynulé sezóně pak nastupoval v německé DEL za Hannover, kde si připsal slušných 15 bodů za pět gólů a deset asistencí. Letos prošel lotyšský bek dvěma kluby – Buranem Voroněž z druhé nejvyšší soutěže v Rusku a italským Valpellice.

Pokud jde o národní tým, Maris Jass se zúčastnil světových šampionátů v letech 2006, 2010 a 2013. Zejména velká reprezentační akce po olympiádě v Turíně pro něj musela být úžasným zážitkem, jelikož se turnaj tehdy konal v Rize, hlavním městě Lotyšska. Dohromady nastřádal už 54 reprezentačních startů.