Opatřením předcházela koordinační porada pod vedením ředitele odboru bezpečnosti a krizového řízení Magistrátu hl. m. Prahy. Opatření se týkala především bezpečnosti na Staroměstském a Václavském náměstí, Karlově mostě a některých dalších místech.

O připravenosti složek IZS HMP se osobně přesvědčil také primátor hl. m. Prahy Tomáš Hudeček společně ředitelem odboru bezpečnosti a krizového řízení Josefem Juránkem ve večerních hodinách na Silvestra, kdy navštívili mj. stanoviště modulu Golem Zdravotnické záchranné služby na Václavském náměstí.

V centru Prahy dohlíželo na pořádek celkem 209 policistů, 137 strážníků, 26 záchranářů a 21 hasičů.

Na Staroměstském náměstí byla v pohotovosti dvě vozidla RZP a jedno vozidlo RLP pražské záchranky, hasiči měli na místě k dispozici dvě cisternové automobilové stříkačky a jeden plynový hasicí automobil.

Na Václavském náměstí byla kromě modulu Golem umístěna ještě tři sanitní vozidla a rovněž jedna cisternová automobilová stříkačka Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy.

Na Václavském náměstí z bezpečnostních důvodů platil zákaz parkování od 12:00 hod 31. 12. 2013 do 10:00 hod 1. 1. 2014. Řidičům, kteří nerespektovali dopravní značení, byla vozidla Správou služeb hl. m. Prahy odtažena na odtahová parkoviště. Celkem jich bylo odtaženo devětadvacet.