Hlasovací lístky odevzdali členové Výkonného výboru ČJF již při prosincovém zasedání. Každý z pětice hlasujících vyhodnotil seznam nominovaných ve čtyřech kategoriích. Na nominacích se společně s Výkonným výborem ČJF podílely především jednotlivé komise disciplín.

Aby bylo hlasování co nejvíce objektivní, porotci přidělovali body ve škále od 10 do 1 bodu, přičemž každou z hodnot mohli využít pouze jednou a při méně jak deseti nominovaných museli uplatnit horní hodnoty bodové škály. Držitelem ocenění se stanou ti nominovaní, kteří obdrželi nejvíce bodů ve své kategorii.

A o které že se jedná kategorie? Cena pro jezdce navzdory všemu je určena pro člověka, který se věnuje koním a jezdectví i přes svůj tělesný či mentální handicap, případně jiné extrémně obtížné osobní okolnosti. Cena za rozvoj jezdectví v ČR je za rozvojový projekt jednotlivce nebo organizace, který/á prokázal(a) schopnosti, nadšení a energii pro rozvoj jezdeckého sportu.

Zbývající dvě ceny se již vážou ke konkrétnímu roku. Vycházející hvězdou roku 2013 se stane jezdec ve věku 14 - 21 let s výjimečným talentem a zápalem pro věc. Sportovcem ČJF roku 2013 se může stát ten, kdo v uplynulém roce prokázal výjimečné schopnosti v jakékoliv disciplíně pod hlavičkou ČJF. Jednat se může nejen o jezdce, ale i o koně, nebo dvojici či snad celý reprezentační tým.

Ocenění se tuto radostnou zprávu dozvědí již krátce po Novém roce, jelikož s nimi budou muset být natočeny video medailonky, jež budou součástí jak samotného vyhlašování, tak televizního záznamu na stanici ČT Sport. Až do samotného vyhlášení se však bude jednat o neveřejnou informaci, a tak uvedení laureáti budou vázáni mlčenlivostí o svém úspěchu.

Několik informací však lze prozradit již nyní. Tak např. nejvyšší počet nominací se sešel v hlavní kategorii – tj. Sportovec ČJF roku 2013. Do seznamu bylo v tomto případě napsáno šestnáct adeptů. O dva méně pak figurovali v seznamu nominovaných na Cenu za rozvoj jezdectví v České republice. Jedenáct jmen se objevilo mezi vycházejícími hvězdami roku 2013 a potenciálních držitelů Ceny navzdory všemu bylo šest.

Názorově nejblíže byli hlasující u Sportovce roku. Nechybělo mnoho a vítěz by byl zvolen jednomyslně. Naopak velmi těsné výsledky zaznamenala kategorie za rozvoj jezdectví v ČR, kde mezi 1. a 2. místem je pouhý jeden bod. Mezi vycházejícími hvězdami pro změnu chyběly hned dvěma nominovaným k dosažení děleného prvenství pouhé dva body!

Slosovatelné vstupenky na slavnostní vyhlášení cen ČJF jsou k dostání od 299 do 499 korun. Informace o předprodeji vstupenek jsou uvedeny na adrese www.jezdci.cz/clanky/Galavecer-Jezdci-v-gala-a-Vyrocni-ceny-CJF-2013/. Do 31. 12. 2013 platí pro všechny objednatele sleva 10 %, kterou lze uplatnit i po 1. 1. 2014, avšak při objednávce celého stolu pro 12 osob.