„Kvůli rorýsům a netopýrům jsme museli žádat při rekonstrukci o výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny a museli jsme jim přizpůsobit také průběh prací. Na samotnou stavbu dohlížel ekologický dozor a na kontrolu dorazila také inspekce životního prostředí,“ podotkla Zdeňka Blokšová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice. Ve věžácích napočítali ochranáři hned tři druhy netopýrů. Kousek za domy se totiž nachází Záblatský rybník, kde žije spousta hmyzu, který tito malí savci po setmění loví.

Domy v Bezručově ulici mají nově zateplenou fasádu a střechu, došlo i na sanaci lodžií, vyspádování jejich podlah a výměnu původních zábradlí za hliníková. „Lodžie měly opačný spád, takže dešťová voda tekla k domu namísto ven. Panely u lodžií neseděly, každá měla jiný rozměr. To rekonstrukci zkomplikovalo. Stavaři nemohli použít standardizované prvky. Každé patro tak vyráběli na míru,“ doplnila Zdeňka Blokšová.

Práce probíhaly také v interiéru. Nový vzhled dostal vchod s vestibulem, na schodištích se měnily dlažby a linolea, malovaly se zdi i zábradlí. Nakonec se také netopýři dočkali nového obydlí. Na zdech obou domů mají hned několik budek. Rorýsům nechali dělníci ve fasádě zase asi padesát otvorů, ve kterých mohou hnízdit.

V příštích dvou letech město opravy svých věžových domů ještě urychlí a zrekonstruuje namísto jednoho či dvou věžáků v jednom roce hned pět domů. Za dva roky tak opraví deset věžáků za 104 milionů korun. Už v příštím roce se dočkají městské domy v ulicích Nerudova a Čs. armády.

„Vlastníme hodně panelových domů, ale u těch věžových, hlavně ve vyšších patrech, se nejvíce projevují vady panelové technologie, a ty je proto třeba přednostně odstranit a při té příležitosti už je zároveň i zateplíme. Spočítali jsme si, že na to, abychom je všechny najednou zateplili a zrekonstruovali, tak bude nutný 50 milionový úvěr. Nevylučujeme, že po roce 2015 urychlíme i zateplení u zbývajících panelových domů. Uvidíme, jak se nám tento systém osvědčí,“ řekl místostarosta Igor Bruzl.

Městu patří 22 vysokých věžáků z panelu s cca 1400 byty. Většina z nich přitom vznikla v sedmdesátých letech, ten nejmladší pochází roku 1991. Domy mají sice vady panelové technologie, ale žádný z nich není v nějakém kritickém stavu. Věžáky radnice postupně rekonstruuje, obvykle to jsou až dva domy ročně. Náklady na komplexní opravu jednoho z nich se pohybují mezi deseti až dvanácti miliony korun. V tuto chvíli prošlo opravou už dvanáct z dvaadvaceti.

Na revitalizaci panelových věžových domů si město vezme úvěr ve výši 50 milionů korun. Ten pak bude radnice splácet z vybraného nájemného pět let. Úroky z úvěru by se měly pohybovat maximálně do čtyř milionů korun. Bohumín by totiž rád znovu využil dotovaný úvěr, například z programu Jessica. Ten si město jako první v České republice vzalo na nákladnou rekonstrukci secesního Národního domu.