Z dopolední rozplavby postupovala Baumrtová časem 27,14 jako druhá, v semifinále už ovšem nenechala nikoho na pochybách, že bude útočit na nejvyšší příčky, když postoupila nejrychlejším časem 26,57. Před rokem v Chartres si odvezla čtyři medaile – jedno stříbro ze štafety a tři bronzy z individuálních startů. V Herningu už vlastní medaile tři včetně té nejcennější a mohla si tak vyplnit velké přání: slyšet na stupních vítězů českou hymnu, byť v dánském provedení trochu „nedokončenou“. „To tady ale dělají všem. Vůbec to nevadí,“ radoval se reprezentační trenér Vlastimír Perna.

„Simona přesně věděla, co chce a cestu do finále si hlídala, aby ji nic nepřekvapilo. Při tom počtu startů, které tu má, musela trochu šetřit síly, proto jela v rozplavbě takříkajíc na půl plynu. Ale v semifinále už musela přidat a finále, to byl infarktový závod. Pořád byla mírně za Polkou Urbanczykovou, ale posledním záběrem se dostala před ni. Je to velká plavecká dáma,“ složil trenér Perna hold zlaté Simoně Baumrtové.

Petra Chocová měla v sobotu nabitý program. Dopoledne si zajistila postup do semifinále prsařské stovky a odpoledne doplavala 27letá závodnice z České Lípy ve svém semifinále čtvrtá časem 1:06,32 a do finále postoupila z deváté pozice.

O necelou půlhodinu později už stála na startu polohovky na 100 metrů a možná i únava hrála roli v tom, že Chocová doplavala až desátá časem 1:01,03. Zlato vylovila z bazénu v Herningu Litevka Ruta Meilutyte časem 57,68. „Petra do toho šla s tím, že se každé finále na mistrovství Evropy počítá. Možná jí ale scházely síly. Důležité ale bylo, že postoupila do finále své prsařské stovky,“ poznamenal Perna.

Do finále se probojovala i česká smíšená štafeta na 4x50 metrů volný způsob ve složení Tomáš Plevko, Martin Verner, Aneta Pechancová a Barbora Závadová. Do bitvy o medaile český kvartet nezasáhl – čas 1:34,56 stačil „jen“ na desátou pozici se ztrátou pěti vteřin na vítězné Rusko.

V semifinále na 100 metrů motýlek měly původně startovat dvě české závodnice Lucie Svěcená a Barbora Závadová, ale prvně jmenovaná nakonec nenastoupila. Závadová doplavala v čase 59,63 mimo postupové příčky do finále a skončila na celkovém 19. místě. „Lucku jsme nakonec odhlásili, protože si stěžovala na bolest ramena. To ji trápilo už po juniorském šampionátu v Dubaji, proto jsme nechtěli riskovat zhoršení a naopak ušetřit rameno i síly pro štafetu,“ vysvětlil absenci Svěcené trenér Perna.

Semifinále se stalo konečnou stanicí pro Tomáše Fučíka a Jana Šefla. Oba sice postoupili z dopoledních rozplaveb polohového závodu na 100 metrů, ale na finále nedosáhli – Šefl obsadil v konečném pořadí 15. příčku časem 54,45 a Fučík skončil sedmnáctý časem 54,64.

Patnáctým časem 27,02 se Petr Bartůněk kvalifikoval do semifinále prsařské padesátky, ale tam svůj výkon nezopakoval. Brány finále pro něj zůstaly uzavřené, čas 27,27 mu stačil celkově na 18. místo.