Petra Chocová před rokem v Chartres získala prsařské padesátce titul mistryně Evropy. Do Herningu ovšem přijela kvalitnější konkurence a boj o nejvyšší příčky tak byl daleko vyrovnanější. Z rozplaveb postoupila českolipská plavkyně časem 30,00, znamenajícím nový český rekord, jako třetí. V semifinále Chocové stačil k postupu z páté pozice čas 30,14. V našlapaném finále zaplavala Petra Chocová 30,05 a obsadila šesté místo. Loni by na evropském šampionátu v Chartres s tímto časem suverénně brala zlato, pro které si v Herningu dosprintovala Ruska Julija Jefimova.

Mezi absolutní elitu se prosadila také mužská štafeta na 4 x 50 metrů polohově ve složení Fučík, Bartůněk, Šefl a Plevko. Do finále prošla česká čtveřice desátým časem jako vůbec poslední. Naše kvarteto zopakovalo ve finále na setinu stejný čas jako v rozplavbě 1:35,89 a ve výsledkové listině figuruje na osmé pozici. Už dopoledne na této tati překonali Italové světový rekord, který jim ale ve finále sebrali v čase 1:32,38 Rusové.

Světové tabulky se dvakrát měnily i ve štafetě žen na 4 x 50 metrů volný způsob. Nejprve si jej přivlastnily Švédky, ve finále si pro něj k velké radosti diváků doplavaly Dánky časem 1:37,04. Druhé Švédsko i třetí Rusko také překonaly předchozí rekordní výkon.

Postup do finále si ve čtvrtek vysloužila v rozplavbách a semifinále Simona Baumrtová na 100 metrů znak. V rozplavbě zbytečně neplýtvala silami a třetím časem 58,37 prošla do semifinále. Také v něm dohmátla ve třetím čase s hodnotou 57,52 a dnes v podvečerním programu se popere o medaili. Rychleji včera plavaly pouze Dánka Mie Nielsen a Daryna Zevina z Ukrajiny.

V semifinále se po zdárně zvládnutých rozplavbách představili i Tomáš Plevko a Jan Šefl. Plevko dohmátl na kraulařské padesátce v rozplavbách jako devatenáctý a do semifinále se po zredukování pořadí dostal šestnáctým časem. V semifinále se zlepšil na 21,99 a své premiérové vystoupení v Herningu uzavřel 13. místem. Šefl se na 100 metrů motýlek posunul do semifinále zásluhou redukovaného pořadí, když z rozplaveb mohou postoupit maximálně dva plavci z jedné země. Sedmnáctý čas 52,11 ale na postup mezi nejlepší nestačil.

Obrovská smůla potkala Jana Micku. Mladého reprezentanta ověnčeného dvěma tituly juniorského mistra Evropy a medailemi ze světového juniorského šampionátu skolila angína. I přes zdravotní trable se Micka postavil na start rozplavby na 400 metrů volný způsob, ale právě propuknutá nemoc mu neumožnila podat optimální výkon a skončil na 46. místě. Nebýt nemoci, mohl se svým kvalifikačním časem bojovat o finále. Po poradě s lékařem se o případných dalších Mickových startech rozhodne v sobotu.