„Vzpomíná se na to hezky, ale kdo sleduje plavání, tak ví, že konkurence na předchozím šampionátu nebyla úplná. Nebyla určitě slabá, ale nikoliv stoprocentní. Někdo odpočíval po olympijských hrách, někdo naopak šetřil síly na světový šampionát, jenž byl za čtrnáct dní. Tím však nechci nijak snižovat výkony našich plavců. Ty byly podložené českými rekordy,“ konstatoval reprezentační trenér Vlastimír Perna.

Pro letošek je realistou právě proto, že konkurence je úplná. „Nechybí nikdo. Maximálně jednotlivci, ale ne proto, že by Evropu vypouštěli, ale třeba ze zdravotních důvodů. I proto asi takové žně jako před rokem nebudou,“ připustil Perna krátce po příjezdu do dějiště šampionátu.

Na první návštěvu multifunkční arény Jyske Bank Boxen, kde se plavecké ME uskuteční, se teprve chystal. Ještě před týdnem se přitom v hale konal koncert. Hned poté nastoupili dělníci a v interiéru haly vybudovali pětadvacetimetrový bazén. Jeho napuštění trvalo 24 hodin a celkově „spolykal“ 2,4 milionu litrů vody. „Koncert jsme nestihli, ale to, že se závodí v multifunkčních arénách, je v poslední době docela obvyklé,“ konstatoval kouč českých plavců.

Závěrečnou prověrkou výkonnosti a formy českých plavců byl domácí šampionát. Měřeno počtem českých rekordů, které se během mistrovství měnily, to nebylo špatné - padlo jich celkem jedenáct. Tři překonala i Simona Baumrtová, jedna z největších nadějí v českém týmu na zisk některé z medailí. Před rokem v Chartres získala tři bronzové. „Vůbec bych se nezlobila, kdybych opět získala medaile ve všech třech znakařských disciplínách. Třeba zase bronzové,“ přiznala Baumrtová, která se v Herningu představí ve čtyřech disciplínách a čeká ji náročná porce až dvanácti startů.

Právě Simona Baumrtová a Petra Chocová jsou, stejně jako v loňském roce, největšími nadějemi českého týmu na zisk medailí. „Obě už jsou tradiční opory. Na ně se spoléháme nejvíc. Ale boj o finále čekám i od Báry Závadové. A jsem rád, že se mezi seniory tlačí i naši mladí plavci Jan Micka a Lucie Svěcená, kteří jsou držiteli juniorských medailí. I od nich čekám, že se poperou o finále,“ prozradil cíle trenér Perna.

Kromě 65 individuálních startů se v krátkém bazénu v Herningu představí i pět českých štafet. Před rokem získala senzační stříbro polohová štafeta žen na 4x50 metrů. „Bude to těžší než před rokem. Teď jsou výpravy kompletní. Chceme postavit pět štafet a cíl pro ně bude finále. A jestli to cinkne? Takový optimista nejsem, ale když nezůstaneme ve finále poslední a povede se doplavat do šestého místa, to beru,“ dodal trenér Vlastimír Perna.