Během pěti dnů diváci budou moci sledovat ve vnitřní aréně o rozměrech 84 x 48 metrů s kolbištěm 61 x 25 metrů jezdecké závody, a to ve čtyřech disciplínách, v nichž se jezdí i halové světové poháry. Jedná se o skoky, drezuru, spřežení a voltiž. Představit by se však okrajově měly i zbývající disciplíny ČJF – všestrannost, reining a vytrvalost. A nejen ty!

„Celá akce je de facto pojatá jako velkolepé zahájení nové jezdecké sezony a představení stěžejních jezdeckých akcí plánovaných na nadcházející období. Prezentovat by se tam tudíž měly mj. mezinárodní závody konané na našem území a mistrovství České republiky. Součástí bude rovněž rozsáhlý veletrh jezdeckých potřeb a všeho, co ke koním patří. Ten částečně zaplní i přilehlé výstavní haly A1 a A2. Halu B i venkovní plochy pak zabere již 39. národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků – ZEMĚDĚLEC – JARO 2014,“ popisuje jeden z organizátorů této akce Josef Malinovský, v jehož hlavě se myšlenka uspořádání Jezdeckého festivalu zrodila.

Ačkoliv se bude jednat o premiérový ročník oficiálních jezdeckých závodů na výstavišti v Lysé nad Labem, mezi tuzemskými hipologickými akcemi nebude mít konkurenci co do návštěvnosti i mediálního pokrytí.

„Jarního Zemědělce pravidelně navštěvuje 35 tisíc návštěvníků. Ve spojení s Jezdeckým festivalem tak očekáváme návštěvnost dosahující téměř 40 až 50 tisíc. Počítáme s tím, že většina z příchozích přinejmenším projde všemi výstavními halami a jsme přesvědčeni, že se mnozí v jezdecké aréně zdrží i déle. Přímo u kolbiště by měly být vybudovány tribuny pro více jak 1000 sedících diváků, na jedné z krátkých stěn pak bude průchozí koridor pro stojící diváky. Celých pět dní navíc program poběží živě na internetové televizi EquiTV.cz a je předjednáno, že každý den závodů bude odvysílán kolem 23. hodiny 15minutový sestřih na programu ČT Sport. Z finálového dne pak bude připraven delší televizní záznam,“ prozradil Josef Malinovský.

A jak že by měl program Jezdeckého festivalu vypadat? „Zatím je vše v jednání, ale již nyní můžeme uvést, že ve středu by měly celou akci zahájit nižší skokové soutěže zahrnující i parkury určené dětem na pony. Nejmenší jezdci by se mohli v Lysé utkat o jedny z prvních bodů v seriálových soutěžích Pony liga, Pony extraliga a Teenager 2014. Ve čtvrtek kromě skoků přijdou poprvé na řadu i drezury. Páteční dopolední parkurové skákání doplní ještě odpoledne a vpodvečer závody spřežení. Na sobotu plánujeme voltiž a skoky. Nedělními vrcholy budou nejprve drezury vč. volných sestav na hudbu, odpoledne by pak vše měla završit mj. Velká cena Lysé nad Labem na parkuru stupně ST s dvěma hvězdami,“ přiblížil programové schéma Josef Malinovský.

Do zahájení akce zbývá ovšem více jak čtvrt roku, a tak ještě možná dojde k některým úpravám či doplněním nových bodů. Výhodou je totiž skutečnost, že výstavní hala „C“ není závislá na denním světle, ani na otevírací době zbývající části výstaviště. Má samostatný vstupní portál z Čapkovy ulice u vlakového a autobusového nádraží.

Velmi důležitou součástí celé akce je i technická stránka. Asi největším úskalím budou jízdárenské povrchy. „Povrchům se chceme velmi intenzivně věnovat, aby splňovaly přísné požadavky pro pořádání takovýchto akcí. Jak kolbiště o rozměrech 61 x 25, tak i venkovní opracoviště s plochou 55 x 18 metrů budou mít pískový povrch s geotextiliemi a důležité jsou také speciální gumové rohože umístěné pod vrstvou písku. Další důležitou kapitolou bude sektor pro parkování přepravníků s koňmi a plochy pro přípravu před soutěžemi. Pro tyto účely bude vyhrazena zadní část výstaviště, kam nebudou mít přístup diváci, a také část Čapkovy ulice se sousedícími parkovacími plochami. I když se jedná o pětidenní akci, koně nebudou ustajováni z kapacitních důvodů v místě konání závodů. Naším partnerem však je Jezdecká škola Equus Kinsky v Hradištku u Sadské, která má vynikající zázemí a je vzdálena pouhých 10 kilometrů od výstaviště, a tak zájemci budou moci mít své koně ustájené přes noc tam. To se však bude spíše týkat pouze těch soutěžících, kteří dorazí z větší vzdálenosti. Konkrétně půjde asi pouze o skokany, jelikož zbývající disciplíny budou v podstatě vždy jen jednodenní záležitostí,“ popsal pořadatelské plány Josef Malinovský.

Jezdecký festival v Lysé nad Labem by se tak měl stát velkým oživením začátku sportovní sezony disciplín sdružených pod hlavičkou ČJF. Silná propagace by posléze měla posloužit celému hipologickému odvětví. Podobná sportovní akce v České republice zatím chyběla a všichni zainteresovaní doufají, že budeme svědky zrodu nové tradice.