Žádná vláda České republiky a ani vlády ze zemí EU nenalezla jednoznačně efektivní řešení na snižování porodnosti a stárnutí své populace. To s sebou nese řadu efektů a v oboru realit to ovlivňuje nejen pokles ochoty obyvatel bydlet v pronájmu a nákupu vlastních nemovitostí, ale i stále větší, dnes již velmi významný zájem zahraničních investorů o nemovitosti v hlavních městech EU a městech s bohatým kulturním a historickým zázemím. Uvádí se pak největší zájem z kontinentů, tedy z Ameriky, ale především z Asie a dále pak z Afriky.

„Evropa je v téměř všech zemích velmi bohatá na historii, umění, architekturu, a je tak velmi atraktivní pro jakéhokoliv investora do realit ve světě,“ uvádí Francois Gagnon, Prezident realitní sítě ERA Europe, která má své zastoupení v ČR prostřednictvím franšízingové sítě ERA Reality.

Praha, ale i další hlavní města Evropy podle něj pak vzbuzují v investorech velmi zajímavé obchodní konotace, především pak emocionální.
 
Trh realit se i díky tomuto trendu stabilizuje
V roce 2014 a dále se očekává, a na trhu realit se to již nyní potvrzuje, že tento trend pomůže stabilizovat trh nemovitostí v ČR a EU. Stabilizuje to i cenu nemovitostí. Zájem zahraničních investorů o kulturně bohaté lokality vzbuzující plno emotivních asociací je tak vítaným momentem, který udržuje ekonomiku i ceny na zdravé úrovni.

„Minulý rok jsem na Karlově mostě, s Pražským hradem za sebou, pořídil snímek a postoval ho na svůj facebookový profil, kde mám několik tisíc kontaktů. Na příspěvek přišlo okamžitě více než padesát příznivých reakcí, které naznačovaly, jak krásné místo to je a jak rádi by jej navštívili. Je to ohromný rozdíl oproti podobné fotografii z Ameriky,“ dodává osobní zkušenost Francois Gagnon, prezident sítě ERA Europe. „I to je vlastně důkaz, že emoce prodávají a města České republiky i řada měst Evropy je jimi doslova nabitá.“

Pro rok 2014 se tak očekává stabilizace cen nemovitostí v ČR i v zemích EU, s menší výjimkou zemí, jako je Španělsko, kde krize na trhu nemovitostí (a související negativní efekty) potrvá ještě několik let.