Z předešlých let má ovšem Novák s tuzemskou nejvyšší soutěží bohaté zkušenosti. Po vyřízení všech administrativních záležitostí mezi oběma kluby absolvuje u Pirátů zatím měsíční zkoušku s možností prodloužení spolupráce do konce sezóny.

Čtyřiatřicetiletý rodák z Havlíčkova Brodu odehrál první zápas v nejvyšší soutěži v barvách pražské Slavie, kde strávil převážnou část kariéry. V extralize si ale zahrál také za Mladou Boleslav, Kometu Brno a českobudějovický Mountfield.

Celkem nastřádal mezi tuzemskou elitou 734 startů, v nichž zaznamenal 234 kanadských bodů za 53 gólů a 181 asistencí. Jan Novák má za sebou také několik zahraničních štací, během nichž poznal pět nejvyšších soutěží v Evropě.

Ruskou Superligu či KHL si zahrál v barvách Kazaně a Jekatěrinburgu, finskou SM-Liigu poznal ostřílený harcovník v dresu Kärpätu Oulu a švédskou elitní ligu si vyzkoušel v týmu Skelleftea. V předchozí sezóně nastupoval Novák za italský celek SHC Fassa a rakouský Štýrský Hradec. Letos zahájil ročník v první lize, kde odehrál 24 zápasů, jednou skóroval a přidal čtyři asistence.

Kromě klubové úrovně sbíral Jan Novák zkušenosti rovněž v mezistátních zápasech v barvách národního týmu. V nejcennějším dresu odehrál odchovanec hokeje na Vysočině 34 duelů a čtyřikrát rozvlnil síť v soupeřově brance. Na mistrovství světa 2004, které se konalo v Praze a Ostravě, odehrál všech sedm zápasů a připsali si dvě asistence.