Marek Mazanec prožil velmi pestrou loňskou sezonu. Nejdříve musel při výluce přepustit své místo bostonskému brankáři Raskovi, poté jej přibrzdilo zranění, které si způsobil ve volném čase, aby se nakonec v závěru letošního dubna radoval (coby nejmladší brankář) z mistrovské trofeje. „Jednoznačně nejdůležitější zápas mé kariéry. A rozhodně nejdelší! Jsem úplně promočený, mám toho plné kecky,“ vyprávěl tehdy spokojeně.

Krátce po konci úspěšného ročníku nechtěl vůbec řešit svou budoucnost. „Sám nevím, co se bude dít. Opravdu nevím, teď se totiž může stát cokoliv,“ tvrdil po závěrečném zápase sezony brankář, jenž se netajil ambicemi prorazit v prestižní kanadsko-americké NHL.

V letních měsících se tedy vydal za zámořským dobrodružstvím. Všeobecně se mezi hokejovou veřejností předpokládalo, že explzeňský muž s maskou bude sbírat zkušenosti především ve farmářské AHL. Mazanec však v NHL dostal příležitost dřív, než sám asi očekával. Predátorům z Nashvillu se zranila dlouhodobá jednička Pekka Rinne a hlavní trenér Barry Trotz tak ukázal prstem právě na českého brankáře.

Vstup do nejprestižnější soutěže si asi představoval jinak. Na úvod totiž přišly porážky s New Yorkem Islanders a Pittsburghem. Proti Chicagu Blackhawks už se ovšem dočkal premiérového vítězství. Dalším milníkem jeho kariéry bylo úterý 19. listopadu 2013, tedy den, v němž rodák z Českých Budějovic vychytal premiérové čisté konto v NHL. A ne tak ledajaké - Mazanec totiž dokázal 27 úspěšnými zákroky vynulovat elitní detroitské střelce v čele s Dacjukem, Zetterbergem či Bertuzzim.

Talentovaný brankář se tak dočkal své premiérové nuly, kterou ovšem sympaticky přičítal především skvěle fungujícím spoluhráčům. „Naše obrana hrála přímo fantasticky a moc práce jsem opravdu neměl,“ chválil hráče před sebou. Týmová jednička Pekka Rinne se momentálně zotavuje po operaci kyčle, a se dá tudíž předpokládat, že šanci v modrém půlkruhu bude mladík, jenž loni touto dobou vysedával v Plzni pouze na lavičce, dostávat i nadále. Čisté konto proti hvězdným Red Wings tak rozhodně nemusí zůstat osamoceno.