Pohon všech kol, který dříve býval výsadou terénních automobilů a zásadní konkurenční výhodou několika mála výrobců automobilů, se v posledním desetiletí rozšířil napříč všemi automobilovými segmenty a v současné době již není téměř žádného výrobce automobilů, který by ve svém portfoliu neměl alespoň jeden model vybavený tímto pohonem.

Zatímco o výhodách pohonu 4x4 na suché vozovce existují určité polemiky, při zhoršených adhezních podmínkách se výhody tohoto typu pohonu projevují naplno, což si uvědomuje stále větší skupina českých řidičů, kteří i na začátku letošní zimní sezony potvrzují zvýšený zájem o vozy této kategorie.

„Za prvních 10 měsíců letošního roku jsme kategorii vozů s pohonem 4x4 zaznamenali nárůst o 24 % oproti loňskému roku. S nočními teplotami atakujícími bod mrazu a prvním sněhem vyskytujícím se na vozovkách se podíl zákazníků poptávající vozy s pohonem všech kol ještě výrazně zvýšil, a to o 44 %. Nicméně na tuto skutečnost jsme připraveni a v našich autobazarech máme v současné době téměř 1100 vozů s pohonem všech kol z různých kategorií,“ říká k aktuální situaci generální ředitelka skupiny AAA AUTO Karolína Topolová.

První příčku v počtu prodaných vozidel s pohonem 4x4 si dlouhodobě udržují automobily kategorie SUV s necelými 60 procenty, následují vozy typu combi (17,5 %) a až za nimi se umístily vozy kategorie Off-road (7,5 %). „Na velkém podílu kategorie combi má zásluhu především Škoda Octavia Combi 4x4, která je v černé barvě podle indexu AAA vůbec nejprodávanějším vozem, který si zákazníci kupují s pohonem 4x4,“ dodává Topolová

TOP 5 kategorií automobilů s pohonem 4x4 v síti autocenter AAA AUTO:

 1. SUV                                   
 2. Combi                                
 3. Off-road                 
 4. Sedan
 5. Hatchback

TOP 10 značek automobilů s pohonem 4x4 v síti autocenter AAA AUTO:

 1. Škoda
 2. Hyundai
 3. Audi
 4. VW
 5. Kia
 6. Toyota
 7. Nissan
 8. BMW
 9. Suzuki
 10. Honda