1. FC Nejzbach Vysoké Mýto – AC Sparta Praha 7:6 (0:3)

  • Branky a nahrávky: 26. Vágner (Vladyka), 27. Sklenář (Vladyka), 32. Šabata (Jiráský), 34. Sklenář (Netolický), 38. Sklenář (Šabata), 38. L. Gerčák (Vladyka), 39. Šabata – 13. Havrda (Srkal), 16. Rott (Stejskal), 17. Havrda (Aladžič), 21. Stejskal (Semerád), 24. Semerád (Stejskal), 29. Havrda (Srkal). Rozhodčí: Hofmann – Henych. ŽK: Aladžič (Sparta). Diváci: 500.
  • Sestavy:
  • Vysoké Mýto: L. Gerčák (Molnár) – Münzberger, Šabata, J. Gerčák, Michalec, Jiráský, Netolický, Bouška, Forgáč, Sklenář, Vladyka, Vágner. Trenér: Martin Brychta.
  • Sparta Praha: Mareš (Vozár) – Dlouhý, Formánek, Stejskal, Rott, Semerád, Havrda, Srkal, Zapletal, Aladžič, Beran. Trenér: Aleš Štorc.

Utkání se v úvodním poločase vyvíjelo jednoznačně pro hosty z hlavní metropole. Skóre otevřel ve 13. minutě Havrda střelou na vzdálenější tyč. O tři minuty později zvýšil na 2:0 sparťan Rott a do přestávky přidal třetí branku Pražanů opět Havrda.

Ani do druhé půle nevstoupil domácí Nejzbach dobře. Po trefách Stejskala a Semeráda vedli hosté ve 24. minutě už 5:0 a zdálo se být rozhodnuto. Jenže Vysokomýtští nesložili zbraně, Vágner střelou z první snížil na 1:5 a následně započal svůj parádní večer domácí Sklenář – 2:5. Sparta ještě ve 29. minutě zvýšila opět na rozdíl čtyř branek, když hattrick zkompletoval Havrda – 2:6. Poté domácí začali hrát power play s brankářem Gerčákem v poli. Jiráský při početní výhodě našel Šabatu, který snížil na 3:6.

Vlnu emocí vyvolala 34. minuta. Výhoz Libora Gerčáka skončil až v brance Sparty, ale rozhodčí branku neuznali. Usoudili, že Vladyka balon netečoval. To však neplatilo ve 34. minutě, kdy dotlačil míč do brány Sparty Sklenář a Nejzbach stále žil – 4:6.

Dvě minuty před koncem zápasu zkompletoval hattrick Sklenář a vyrovnání bylo na spadnutí. To se záhy povedlo brankáři Gerčákovi, který povedenou ranou pod břevno rozesmutněl gólmana Mareše v brance Pražanů. Vrchol zápasu přišel 64 vteřin před koncem. Šabata obral obránce o balon a střelou bodlem dostal zaplněné tribuny do varu. Nejzbach už nejtěsnější náskok udržel a neuvěřitelný zápas nakonec vyhrál 7:6.

Martin Brychta: Za stavu 6:6 jsem bral bod

Po první půli vypadal domácí trenér Martin Brychta dost naštvaně. „Všechno bylo špatně,“ přiznal. „Nepřihráli jsme si, hráli jsme bez pohybu a bojovnosti. Soupeř nás přehrával technicky. Nechávali jsme se přehrávat jeden na jednoho jak v ofenzívě, tak i v defenzívě. Vše bylo špatně. Nejradši bych vystřídal tak osmdesát procent mančaftu, ale to nešlo. Nějaké změny jsem provedl a vyšlo to.“

Ideální nebyl ani start do druhé půle. „Začátek druhého poločasu byl také špatný, což bylo nejspíš tím, že jsem kluků řekl, že už nemáme co ztratit. Presovali jsme po celém hřišti. Nechtěl jsem, aby kluci druhý poločas odchodili a čekali, co Sparta udělá. Za stavu pět nula už to bylo dost drsné, ale pořád jsem věřil,“ přiznal Brychta a popřemýšlel, co podle něj rozhodlo: „Nabudil nás hlavně první gól a druhý gól. Od desáté minuty druhé půle jsme na sebe mrkli s Gérou (brankářem Gerčákem) a začali jsme hrát power play. Musím se klukům poklonit, jak početní převahu zahráli. Pomohl nám i soupeř, který hrál zvláštně.“

Když Nejzbach vyrovnal, Brychta si řekl: Dost! „Za stavu šest šest jsem stále věřil, ale když byl vývoj zápasu takový, jaký byl, tak jsem po šesté brance říkal, že už to stačí. Bod bych bral. Sedmá branka je jen třešničkou na dortu,“ radoval se trenér Nejzbachu.

Sparta chce z nepříjemného obratu vyvodit závěry

Hodně černé myšlenky měl po zápase sparťanský trenér Aleš Štorc: „V hlavě se mi honí šílené věci. Odehráli jsme atypický zápas. Za stavu pět nula jednoznačně dominujeme a domácí k ničemu nepustíme. Pro mě je to nepochopitelné. Upozorňoval jsem kluky na power play domácích, kterou hrají standardně, ale my jsme se nemohli postavit a dělali jsme hrozné chyby. Šlo o hrubé chyby v postavení.“

„Nepamatuji si, že bych podobný zápas v kariéře zažil,“ pátral v paměti Štorc. „Jde o hodně atypický zápas. Budeme z něj muset vyvodit závěry. Psychicky se mužstvo bude špatně zvedat. Dlouho jsme se hledali. Nebodovali jsme poslední tři zápasy v řadě a v Mýtě jsme chtěli určitě bodovat.“

Lístky na Barcelonu beru, smál se střelec hattricku

„Když dá člověk hattrick, tak se cítí parádně,“ smál se po zápase Václav Sklenář z Vysokého Mýta a pokračoval: „Před zápasem jsem trenérovi, který mě od začátku nepostavil, říkal, že si chci hattrickem vystřílet vstupenky na Barcelonu. Kluci mě dobře našli a já jsem míč jen doklepával. Lístky beru všema deseti.“

Sklenář stihl hattrick během jedenácti minut a postupně tak umazával vedení Pražanů. „Neřekl bych, že ty mé tři branky byly klíčové. Je však jasné, že nám pomohly. V prvním poločase jsme se snažili bránit. Kluci ze Sparty jsou na tom dobře technicky a přehrávali nás. O přestávce jsme si řekli, že budeme hrát důrazně a začneme je napadat. Šli jsme do toho s vervou a hodně nám pomohli i diváci. Naše napadání bylo v zápase klíčové,“ myslí si Václav Sklenář.