Krok 1: Začněte od podlahy – úklidem!

Nemá smysl pouštět se do zařizování či dekorování pracovního prostoru, pokud v něm máte nepořádek. Čistota a systematické uspořádání věcí patří mezi základní předpoklady příjemného a útulného prostředí. Měli byste se proto poohlédnout po čistících přípravcích, které vám pomohou prostory zbavit nečistot, dezinfikovat a také je pravidelně udržovat. K tomuto účelu poslouží vedle houbiček a saponátů také kvalitní mop.

Mezi základní úklidové vybavení každého pracovního prostoru rozhodně patří univerzální mop pro všechny typy podlah. Kvůli stolu, židli či třeba studijní knihovně by měl disponovat pohyblivým kloubem pro vytírání osmiček. Mop by měl mít vyměnitelný a pratelný návlek nejlépe ze speciálního mikrovlákna, které zachytává všechny nečistoty,“ přichází s radou Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí kromě kancelářského vybavení také širokou škálu čistících prostředků a pomůcek při úklidu.

Krok 2: Vyčarujte světlo a přesuňte pracovní stůl k oknu

Na to, že by váš pracovní kout rozzářilo sluníčko, se teď už rozhodně spoléhat nemůžete. Proto se pokuste rozsvítit prostor sami, a to pomocí textilu, obrazů nebo třeba velkého zrcadla. Tmavé posezení můžete oživit také pomocí barevných a světlých polštářů, židli je možné potáhnout textilem či přečalounit. Tmavé závěsy a ubrusy vyměňte za světlé a do rámečků na stole a stěnách si dejte optimistické fotografie či obrazy. Nejrůznější papíry a složky, pro něž jste dosud nenalezli vhodný prostor, zařaďte do pestrobarevných pořadačů a duhových šanonů.

Výsledný efekt podpoříte také přesunutím pracovního stolu co nejblíže k oknu. Díky tomu budete při práci přijímat přirozené denní světlo co nejdéle a únava či ztráta koncentrace se dostaví výrazně později. Po setmění vám v pracovním koutě dobře poslouží větší počet menších zdrojů umělého světla a kvalitní stolní LED lampa s ohebným ramenem.

Krok 3: Pracujte u stolu, postel nechte spánku

Velké množství lidí v chladných podzimních měsících řeší úkoly zachumlaní v posteli či kancelářském křesle, místo aby seděli za pracovním stolem. Ze zdravotních důvodů je však tato pohnutka nevhodná. Kvalitní stůl a židle spolu s vhodným osvětlením jsou totiž nezbytnou obranou před poškozením páteře a bolestmi hlavy, které se mohou při skrčené poloze v posteli vyskytovat.

„Při práci by měli lidé využívat kvalitně uzpůsobené židle s pohodlným opíráním v bederní části páteře. Nevhodné nebo zcela chybějící sezení může při práci oslabovat a zatěžovat hluboká zádová svalstva. Při výběru pracovní židle by se měli lidé zaměřit především na vhodnou hloubku sedáku. Příliš hluboký by mohl sezení učinit kvůli tlačení do podkolenních jamek nepohodlným. Navíc by hrozilo nedostatečné prokrvování nohou,“ varuje dále Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí celou řadu kancelářských židlí. Pokud navíc pracujete s počítačem, pořiďte si podpěru chodidel a jiné ergonomické pomůcky.

Krok 4: Detaily, detaily, detaily

Pomyslnou tečkou v úpravě podzimního pracovního prostoru, ať už v prostředí domova či kanceláře, představují detaily v podobě dekorací. Pozitivní roli ve finálním ladění celkového prostoru hrají samozřejmě rostliny. Pokud máte podzim v oblibě, můžete prostor vyzdobit šípky, červenými jeřabinami či podzimními věnci. V opačném případě se uchylte k zelené či bílé rostlinné výzdobě, ať již živé nebo umělé.

Kromě květin je možné prostor vyzdobit například také barevnými pracovními pomůckami. Mezi ty lze zařadit třeba šanony, nůžky, lampičky, korektory či třeba dírkovače a sešívačky. Důležitý je vzájemný soulad celého prostředí a potlačení nevýraznosti, podpora barev.