Josef Turek v minulém ročníku nejvyšší soutěže dovedl Třinec do semifinále play-off, s chomutovským klubem by měl po dořešení administrativních záležitostí se Slovanem Bratislava s největší pravděpodobností podepsat smlouvu do konce sezóny s roční opcí. V nejbližších dnech si rovněž vybere svého asistenta.

Shodou okolností právě duel s Oceláři byl pro Jiřího Čelanského prvním i posledním ve funkci šéfa realizačního týmu Pirátů, jímž se stal na sklonku ledna letošního roku poté, co byl odvolán Mikuláš Antonik.

Pětatřicetiletý rodák z Havlíčkova Brodu převzal mužstvo Pirátů krátce před skončením lednového přestupního termínu a dostal jednoznačný úkol – záchranu v Tipsport extralize. Tuto misi mužstvo pod jeho vedením splnilo a Jiří Čelanský se během letní přestávky stal zároveň sportovním manažerem.

Vstup do nového ročníku tuzemské elitní soutěže se Pirátům nepovedl podle představ vedení, tudíž dochází ke změně na trenérském postu. Nově povede chomutovskou družinu Josef Turek, jenž v letošní sezóně pracoval pro organizaci Slovanu Bratislava a trénoval jeho farmu ve Skalici.

„Trenér Čelanský si před sezónou postavil mužstvo, vybral a přivedl nové hráče. My jsme byli připraveni poskytnout mu dostatečný prostor pro systematickou práci,” uvedl pro klubový web Pirátů generální manažer Jaroslav Veverka. „Přestože jsme nesbírali body podle našich představ, nechtěli jsme ke změně na trenérské pozici přistoupit unáhleně. Postupnými kroky jsme na situaci reagovali. Proběhly osobní pohovory, hráčské změny a naposledy také finanční sankce,” popisuje sled událostí.

Ani výše uvedené kroky ovšem nevedly ke zlepšení sportovních výsledků mužstva a jeho postavení v tabulce, proto nyní dochází k změně na pozici hlavního kouče Pirátů. „Zásadní je postavení našeho týmu v tabulce. To stále neodpovídá našim představám, a proto jsme se rozhodli ke změně na pozici hlavního trenéra,” vysvětluje šéf klubu.

Za pár dní dvaačtyřicetiletý Josef Turek během aktivní kariéry nastupoval v útoku a působil mimo jiné například v Medveščaku Záhřeb, který nyní hraje Kontinentální hokejovou ligu. Během trenérské kariéry působil mimo jiné u juniorského celku Vsetína, následně pracoval u reprezentační šestnáctky a sedmnáctky. Na klubové úrovni vedl ještě juniory Slavie či Slovanu Bratislava.

V létě 2011 se po několika letech ve slovenské metropoli vrátil do Čech a zamířil jako asistent do Zlína, kam to má ze Vsetína, kde žije, kousek. O rok později se Josef Turek přesunul do Třince, kde převzal Oceláře jako hlavní kouč. Slezané pod jeho vedením skončili v dlouhodobé části na čtvrtém místě se suverénně nejlepším útokem v celé lize. Ve čtvrtfinále přešel třinecký soubor přes Spartu, již porazil 4:3 na zápasy. V semifinále Oceláři nestačili na Zlín, který zvítězil v sérii 4:2.

Také ve slovenské extralize se tým vedený Josefem Turkem prezentoval produktivní ofenzivou. Skalica nastřílela za 21 utkání 65 gólů a aktuálně figuruje na pátém místě tabulky se třiceti body.