Již třetím rokem platí povinnost mít v období od 1. listopadu do 31. března na vozidle obuté zimní pneumatiky. Jejich použití je ve zmíněném období nezbytné, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy či alespoň lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takový stav předpokládat. Zákonodárce zde přenáší více odpovědnosti na motoristy a použití zimních pneumatik nechává na jejich úsudku.

Kdy a proč přezouvat na zimu?

Interpretace ustanovení o použití zimních pneumatik tedy představuje určitý kompromis. Prakticky vzato je optimální na období od listopadu do března přezouvat automaticky bez ohledu na znění zákona.

„Pomineme-li ustanovení v zákoně, mělo by se na zimní pneumatiky přezout nejpozději, když klesne teplota dlouhodobě pod 7 stupňů Celsia,“ doporučuje Jakub Pyšný z e-shopu Kupuj-Pneu.cz. „Pod touto hranicí ztrácí letní pneumatiky dokonalou přilnavost k vozovce, a prodlužuje se tak brzdná dráha,“ dodává Pyšný.

Pokuta od policie i krácení pojistného plnění ze strany pojišťovny

Pokud řidiči v daném období poruší povinnost použít zimní pneumatiky, může jim policie na místě uložit pokutu do dvou tisíc korun. To však není jediná sankce, která může řidiče postihnout. V případě autonehody může být pojištěnému kráceno pojistné plnění.

„Jestliže se prokáže, že škoda vznikla kvůli nesprávným pneumatikám, může pojišťovna snížit pojistné plnění z havarijního pojištění řádově o několik desítek procent,“ varuje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na trhu.

„Co se týče škod hrazených z povinného ručení, zde je poškozený samozřejmě odškodněn v plné výši, ale pokud pojišťovna zjistí, že letní pneumatiky jsou příčinou dopravní nehody, může po viníkovi část uhrazené škody vymáhat,“ doplňuje Tacl.

Za kolik se dá pořídit kvalitní pneumatika?

Kvalitní obutí automobilu tedy nejen zvýší vaši bezpečnost, ale může vám ušetřit i nezanedbatelné částky na kráceném pojistném plnění. Přitom dobrá pneumatika nemusí být příliš drahá a už jen kvůli bezpečnosti by měl každý zodpovědný řidič pečlivě vybírat.

„O kvalitě zimních pneumatik nevypovídá pouze jeden faktor. Spolehlivým vodítkem jsou proto jedině nezávislé odborné testy, například německé ADAC. Dobrou zimní pneumatiku v nejprodávanějším rozměru 195/65 R15 lze pořídit od 1 200 Kč výše,“ poznamenává Pyšný.