V domácím kalendáři České jezdecké federace bylo zapsáno na listopad osm jezdeckých, a to převážně skokových, závodů. Bude jich však pouze pět. Dva mítinky v Brně Veveří se neuskuteční, stejně jako ty prosincové, jelikož tamní pořadatelé již nemají k dispozici kryté opracoviště. Neproběhnou ani skokové závody v Praze na Císařském ostrově, kde sice Jezdecká společnost Císařský ostrov postupně obnovuje areál po červnových povodních, ale stále není ve stavu, který by dovoloval konání sportovních akcí.

První listopadový víkend se příznivci jezdeckých disciplín mohou těšit na „Rozlučkovou všestrannost“. Na programu je celkem pět soutěží, z toho jedna je určena tzv. hobby jezdcům. Hlavní soutěž je na úrovni CNC* a na její start by se mělo postavit celkem 9 dvojic.

Sobota 2. listopadu bude ve znamení Svatomartinského poháru. Ten je tradičně pořádán v hale Tělovýchovné jednoty Slovan Frenštát pod Radhoštěm. Sportovní klání bude zahájeno skokovými ukázkami se stupňovanou obtížnosti do 70 a do 90 centimetrů, pokračovat se bude třemi oficiálními soutěžemi od stupně Z do stupně L*.

Na neděli 3. listopadu jsou připraveny v Borotíně poslední závody ve vytrvalosti. V 7.00 hodin odstartuje soutěž S na 80 km a poté již budou navazovat soutěže L (56 km), hobby Z (32 km), Z (40 km), ZM (24 km) a hobby ZM (16 km).

Poslední dvoje oficiální jezdecké závody proběhnou ve středočeských Herouticích u Neveklova. Druhý víkend v listopadu se tam bude konat Podzimní cena Heroutic, v jejímž rámci se uskuteční i osmá kvalifikační kola seriálů Pony liga, Pony extraliga a Teenager 2013.

Poslední deváté kvalifikace jsou naplánovány na 23. listopadu a den poté vše vyvrcholí finálovými soutěžemi. Divácky atraktivní bude především finále Pony extraligy, které je stejně jako finále Českého skokového poháru a mistrovství světa určeno čtyřem nejlepším jezdcům. Ti si mezi sebou vystř ídají své koňské svěřence.

Nejdůležitější zahraniční událostí, spojenou s účastí České republiky, bude první kolo Světového poháru ve voltiži. To se bude konat od 31. října do 3. listopadu v Mnichově a na startu nebude chybět ani náš Lukáš Klouda. V loňské sérii se probojoval až do finále, kde nakonec skončil pátý, ale právě po úvodním kole v Mnichově se dostal do vedení, které si držel poměrně dlouho. Tentokrát mu budou konkurovat Lukas Heppler (Švýcarsko), Koen Akkermans (Holandsko), Torben Jacobs (Německo), Thomas Brüsewitz (Německo), Jannik Heiland (Německo) a Remy Hombecq (Francie).

Skokané se ve velkém počtu chystají 1. až 3. listopadu na mezinárodní závody kategorie CSI2*/CSIYH do rakouského Lince. Reprezentovat by nás tam měli Kamil Papoušek, Jiří Papoušek, Jan Studnička, Václav Studnička, Natálie Roučková, Aleš Opatrný a další. Posledně jmenovaný jezdec, který mj. ovládl finále letošního Skokového poháru České pojišťovny, se chystá hned následující víkend na CSI3*-W do polského Lešna. Doprovázet ho tam budou mj. Barbora Tomanová a Josef Kincl. Ve stejnou dobu budečeské barvy reprezentovat Dominika Turková na CSIYH1* v belgickém Opglabbeek.

Dva týdny po sobě v druhé polovině listopadu se zúčastní čeští skokoví jezdci závodů CSI2*-W/CSIYH* ve slovinském městě Celje nacházejícím se v Dolním Štýrsku. Držet palce budeme moci např. seniorskému mistrovi České republiky Ondřejovi Zvárovi nebo mistryni České republiky v kategorii starších juniorů Anně Kellnerové. Na přihlášce ČJF dále figurují Adéla Půlpánová, Alžběta Vojtková, Zuzana Zelinková či Kamil Papoušek.

To však není kompletní výčet zahraničních startů. Na některé závody ještě neproběhla uzávěrka přihlášek a počítáno je např. se starty našich jezdců v rakouském Wr. Neustadtu či v Ebreichsdorfu.