Když po krátkém představení juda jako takového vyzval žáky, aby si vyzkoušeli pár základních prvků, většina se ostýchala. Ukázka několika tvrdých pádů Krpálkových kolegů z klubu USK Praha nebyla nejlepší pozvánkou na žíněnku. Pár dobrovolníků se ale přece jen odvážilo. A když se jeden z nich po základním tréninku pustil do souboje se samotným Krpálkem, tělocvična nadšeně aplaudovala.

Najednou chtěl jít na žíněnku každý, stejně jako mít podpis medailisty z mistrovství světa. „Jsem rád, že děti mají o judo zájem. Každý nový přírůstek do klubů se bude hodit,“ má jasno Krpálek, který v loňském roce nechyběl na olympijských hrách v Londýně.

„Jak děti viděly své spolužáky s úsměvem v akci, najednou se přestaly bát a každý si to chtěl zkusit. Vypadaly nadšeně, tak snad o tom budou vyprávět dál a vyroste nám tady pár šampionů,“ doufá nejlepší český judista současnosti.

A co si z hodiny tělocviku na základní škole odnesl on sám? „Že dokud děti nevidí judo na vlastní oči, bojí se ho. Je to škoda, ale snad víc takových osobních setkání pomůže.“

Do Měsíce náborů do sportovních klubů, který probíhal ve spolupráci s projektem Českého olympijského výboru Česko sportuje po celé září, se zapojilo téměř 150 klubů z celé Prahy. Nechyběly mezi nimi ani ty se zaměřením na bojové sporty.

Více informací o projektu najdete na webu http://www.prahasportovni.cz.