Nejtěžší úkoly řešte jako první

Udělejte si jasnou představu o plánovaných pracovních úkolech, které je třeba vykonat během pracovního týdne. Poté si stanovte priority na denní bázi a navrhněte odpovídající časový harmonogram na jejich splnění. Těžké nebo nepříjemné pracovní úkoly neodkládejte na později, stejně jim neutečete.

Lepší bude, když se jim budete věnovat hned ráno, kdy máte mysl odpočatou a svěží. Buďte realisté. Málokdo je schopen odpoledne soustředěně pracovat déle než tři nebo čtyři hodiny v kuse. Budete pomalí a v práci zůstanete zase přesčas.

Pracujte efektivně s poštou

Svět se nezboří, když nebudete okamžitě reagovat na každý email. „Přijde-li vám za den například 30 emailů a odpověď na každý z nich vám zabere více než 5 minut, strávíte jen dopisováním přes dvě a půl hodiny svého pracovního času. A ten vám bude samozřejmě chybět někde jinde. Příchozí poštu proto zběžně prohlédněte a odpovídejte dle priorit. Maily, které lze vyřídit do dvou minut, řešte okamžitě, zbytek si rozplánujte,“ doporučuje Jan Dvořák ze školícího střediska Gopas.

Šetřete čas pomocí videokonferencí

Videokonference hrají stále větší roli při firemních poradách, komunikaci mezi pobočkami nebo jednání s obchodními partnery. Zaměstnancům firem odpadá nutnost klasických služebních cest do tuzemska i zahraničí, což s sebou přináší nemalé časové i finanční úspory.

„Vezměte si například služební cestu, která trvá tři dny. V podstatě jste v práci 24 hodin denně, navíc mimo domov a v cizím prostředí. Díky videokonferenci vyřídíte za mnohem kratší dobu důležité obchodní schůzky rovnou z kanceláře, aniž byste museli někam cestovat,“ říká Lumír Kulda, specialista společnosti Audiopro.

Videokonferenční systémy jsou zároveň stále jednodušší na obsluhu. Zatímco dříve bylo nutné, aby videokonferenci obsluhoval zaměstnanec se znalostí IT technologií, v současné době to zvládne i běžný pracovník.

Netravte přemíru času na Facebooku

Jestliže strávíte v pracovní době půl hodiny denně na Facebooku, za měsíc promarníte klábosením s přáteli 10 hodin. A to je více než jeden standardní pracovní den, který si budete muset nahradit přesčasovými hodinami.

Na druhou stranu, pokud máte klíčové úkoly splněné a cítíte se unaveni, může vám Facebook posloužit jako skvělý způsob relaxace. Mějte se však pod kontrolou, jinak vás sociální sítě přemohou.