Konkrétně se jednalo o poslední večerní rychlíky Liberec – Ústí nad Labem (z Liberce 18:28) a Ústí nad Labem – Liberec (z Ústí 19:27, do Liberce příjezd 21:31), které tak od 1. září jezdí jen ve čtvrtky, pátky a neděle, v ostatní dny jsou zrušeny bez náhrady.

„Tato změna byla kraji pouze oznámena jako „hotová věc“, nedošlo k obvyklému projednání. Liberecký kraj proti tomuto direktivnímu přístupu a zároveň i vlastní redukci provozu opakovaně protestoval, neboť se omezení dotklo mnoha cestujících, zejména u rychlíku 18:28 z Liberce,“ uvedl krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník s tím, že kromě zhoršení možnosti dojížďky z Českolipska do Liberce komplikuje výluka těchto spojů také cestovní ruch. „V dny, kdy večerní vlaky nejedou, není vůbec reálné podnikat jednodenní výlety z Ústecka například do Jizerských hor,“ upozornil.

Soustavný tlak zástupců Libereckého kraje podle něj nakonec přinesl úspěch, když České dráhy, a.s., oznámily, že omezení provozu rychlíků bude od prosincové změny jízdních řádů zrušeno, přestože v původním návrhu bylo ponecháno na platnost jízdního řádu na rok 2013/2014. „Večerní ústecké rychlíky tak opět pojedou denně téměř bez omezení, pouze s obvyklou výjimkou 24. a 31. prosince,“ zdůraznil radní.

Připomeňme jen, že s ohledem na trvající přerušení provozu na trati u Křižana po červnové povodni budou i nadále všechny rychlíky v úseku Liberec – Jablonné v Podještědí nahrazeny autobusy. Předpokládá se, že vlaky začnou na tomto úseku opět jezdit v květnu 2014.