Vánoce po Česku

Největší vánoční strom bývá tradičně na Staroměstském náměstí v Praze, kde probíhají také nejznámější vánoční trhy s českými koledami, horkou medovinou a svařeným vínem, slámovými i skleněnými ozdobami a mnoha dalšími výrobky zručných řemeslníků.

K mimořádným kulturním událostem bude patřit Vánoční koncert operní pěvkyně Evy Urbanové, který se uskuteční 21. prosince na Žofíně.

Vybrat si budete moci rovněž z bohaté plejády výstav, koncertů, festivalů hudby i speciálních pořadů pro děti, které budou v prosinci probíhat po celé republice. Bylo by proto škoda nezavítat také do regionů.

Advent v Jižních Čechách 

Rozjedete-li se do jižních Čech, určitě ochutnejte tradiční českou štědrovečerní pochoutku – kapra s bramborovým salátem. Právě jihočeské rybníky jsou místem, kde se český kapr chová a odtud pak putuje na vánoční stůl do mnoha zemí světa. Hlavním městem jihočeského kapra je Třeboň. Nedaleko náměstí se nachází typická rybí restaurace Šupina, ve které můžete kapra ochutnat ve všech jeho podobách.

Dominantou jižních Čech je Český Krumlov, město s tváří, plné klidu a poezie. Čas adventu se tu odehrává ve znamení překrásných setkání, počínaje společným rozsvícením vánočního stromu, koledami, mikulášskou nadílkou a také Ježíškovou poštou. Kouzelným završením předvánočního období je pak živý Betlém – biblický příběh ztvárněný písní a tancem za bohatého hudebního doprovodu. Adventní víkendy zpestřené staročeským vánočním trhem s punčem a vánočním cukrovím, jež provoní denně celé město, každého svátečně naladí. Nejen pro rodiny s malými dětmi může začít Štědrý den setkáním na prvním zámeckém nádvoří při příležitosti Medvědích Vánoc. Své nezaměnitelné kouzlo a poetiku má v Českém Krumlově také vítání nového roku.

Silvestrovské radovánky

Prožijete-li v Praze poslední den roku 2013, určitě se vydejte na parník. Plavba středem města vás dozajista nadchne a možná se povezete na palubě historického parníku Vltava nebo Vyšehrad, které se v letošním roce staly českou kulturní památkou.

Tradiční novoroční ohňostroj se tentokrát přesune z pontonu na Vltavě do Letenských sadů. Metropoli ozáří 1. ledna 2014 v 18:01 hodin a nejlépe světelné představení uvidíte z Dvořákova nábřeží, z Karlova, Mánesova nebo Čechova mostu, z Petřína či přímo z Letné.

Také více než 200 skiareálů v Česku je na přivítání roku 2014 dobře připraveno.

České hory získávají u lyžařů stále větší kredit

Podél svých hranic je Česko lemováno horami, které jsou ideálním místem pro sportovní vyžití hlavně rodin s dětmi. Vybrat si můžete ze 450 kilometrů upravovaných sjezdovek a asi 300 běžeckých tratí, které představují více jak 3000 kilometrů strojově upravovaných běžeckých stop. Fanoušci adrenalinových sportů se vyřádí ve snowparcích nebo vyzkouší snowtubing.

Protože se jednotlivá horská střediska stále modernizují a také se v posledních letech sdružují do větších celků, aby mohla na jeden skipas nabídnout co nejvíce služeb, těší se čím dál tím větší oblibě. Přijeďte se přesvědčit.