Krby jsou v posledních letech stále populárnější! Snažíme se totiž kus přírody přenést i k nám domů, a právě krb nám přesně takovýto zážitek poskytne. „Krby jsou zajímavým doplňkem interiéru, jsou moderní a zároveň prostředí dovedou i zútulnit a dodat mu nezaměnitelnou atmosféru. Velké oblibě se pak těší moderní krby se skleněnými dvířky,“ vysvětluje Daniel Hartl ze společnosti Druchema.

Nejvhodnější místo pro krb

Krby už dávno nejsou dominantou jen velkých a rozlehlých domů, v nichž navazují na komín. Bez obav si je totiž mohou dopřát i lidé v bytech na sídlištích, stejně jako majitelé malých domků na venkově nebo na okraji měst. Stejně tak krby nemusí být jen dominantou obývacích pokojů, ale lze je umístit i jako doplněk například do ložnice. Hned se pak při praskání dřeva bude usínat o mnoho lépe.

Čím v krbech topit

Nejideálnější a nejklasičtější topivo do krbů je samozřejmě dřevo. Ale v krbech se dají bez problému užít i brikety nebo biopalivo. „Pro topení v krbech je vhodné použít kombinaci topiv, tedy měkké a tvrdé dřevo a brikety. Měkké dřevo rychle chytne a rozhoří se, čímž podpálí i tvrdší dřevo. S hořením ještě navíc výrazně pomáhají i brikety,“ popisuje Daniel Hartl.

Pokud však topivo pro krby nekupujeme v ověřených obchodech, ale připravujeme si jej sami nařezáním nebo naštípáním, měli bychom znát několik zásad. Důležité je vždy sledovat kvalitu dřeva, kterým hodláme topit. V krbech se totiž může topit ryze přírodním dřevem, které nebylo nijak ošetřené. V žádném případě se nesmí spalovat lakované dřevo nebo dřevo, které bylo jakkoli chemicky upravováno (mořeno, lakováno nebo lepeno). Z tohoto důvodu tak není možné jako topivo použít ani oblíbenou dřevotřísku, která například obsahuje pojiva. Do krbu také nepatří ani papír, noviny nebo plast, které by mu jen škodily.

Životnost krbů

Krby se sice v poslední době stávají módní záležitostí, ale jsou stále praktické a multifukční. Dovedou vytopit místnost, lze u nich krásně relaxovat a rozhodně jsou i stylovým doplněk místnosti. Majitelé rovněž nemusí mít obavu z jejich životnosti. Čím více se totiž používají, tím narůstá i jejích životnost. Je ale třeba dbát na správná topiva a dopřát jim zaslouženou péči a pravidelné čištění, které jde velmi snadno a rychle.

Největší pozornost je třeba věnovat krbovým vložkám a dvířkám krbů, které se nejrychleji zanáší. Pakliže se na dvířkách vytváří hnědý povlak je ten nejvyšší čas je vyčistit. Čištění je nutné provádět vždy ve studeném stavu, nebo minimálně musí být krbové vložky a dvířka dostatečné zchladlé. V dnešní době už čištění nepředstavuje složité rozebírání krbů a zdlouhavé drhnutí, obavu nemusí mít majitelé ani z poškrábání dvířek čisticím přípravkem. Existují totiž takové, které mají gelovou konzistenci, čímž zaručují nestékavost i ze svislých povrchů jako jsou dvířka (např. Mefisto na krby). Uvolněné nečistoty lze následně jednoduše setřít a krb může zase začít topit a vytvářet tu pravou atmosféru.

Chvíle relaxu a romantiky už nemusí patřit jen do zahraničních filmů, ale můžete si je dopřát i ve vlastním domově. A co teprve Vánoce strávené v pohodě sledováním praskání dřeva v krbu?