Po úvodních proslovech využili možnost zeptat se hlavy státu na problémy, které kraj momentálně trápí - na nezaměstnanost, důchody, výživné i na to, jak se mu v Bohumíně líbí a zda přijede znovu. Po půlhodině strávené na náměstí zamířil prezident na radnici, kde se v zasedacím sále zastupitelstva sešel a debatoval s představiteli města – zastupiteli, řediteli škol a dalších organizací.

Diskuse s prezidentem se odvíjela v podobném duchu. Hovořilo se o tom, jak řešit problém soukromých ubytoven a vyplácení sociálních dávek na bydlení či jak zvýšit podporu malým a středním živnostníkům. Přišla řeč i na výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe, který by měl protnout Bohumín. „Jsem rád, že si prezident Miloš Zeman vybral při své návštěvě kraje také naše město. Je to pro nás velká pocta a ocenění naší práce od roku 1999, kdy byl v Bohumíně oficiálně naposledy jako premiér,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.

Po diskuzi se prezident podepsal do Pamětní knihy Bohumína a zavěsil na městský prapor prezidentskou stuhu. „Věnuji ji jednak jako upomínku na mou návštěvu a současně jako závazek, že když mě do Bohumína pozvete, tak se sem vrátím,“ řekl Miloš Zeman při dekorování praporu.

Starosta Bohumína mu pak na oplátku věnoval pro manželku Ivanu dárek, a to ručně malovaný šátek s motivy bohumínských chráněných meandrů a ledňáčků, kteří v nich žijí. „To jsou ty meandry řeky Odry, kterým se chcete při budování kanálu Dunaj-Odra-Labe vyhnout. Moje žena hedvábné šátky miluje,“ řekl prezident. Šátek vyrobila bohumínská úřednice Ľubica Jaroňová, shodou okolností z odboru životního prostředí.

Sám prezident si z Bohumína odvážel tři dárky. Prezident dostal místní pivo Skřečoňský žabák a prototyp bohumínského airbagu, což byl polštářek s motivem železnice, dálnice a řeky Odry, na němž nechyběl nápis „Efektivně tlumí nárazy na hrbolaté dálnici“. „Óóó, je to dokonalé, jednou už jsem si narazil kostrč a měl jsem v autě podobný polštářek a trvalo asi půl roku, než mě to přestalo bolet. Takže, jakmile si narazím kostrč, což se mi občas stává, rád ho využiju,“ okomentoval dárek Miloš Zeman.

Stejně jako jeho předchůdci Václavu Klausovi vyrobily děti ze školní družiny Benešovy školy i Miloši Zemanovi maketu bohumínské dominanty – Penzionu ve věži. Václav Klaus v ní měl skryty tenisové míčky a co tam našel Miloš Zeman? „Děkuji za láhev velmi dobré minerální vody, tuším, že je to Vincentka, možná i Šaratice, a v rámci svého uzdravování budu tuto minerální vodu pravidelně a v malých dávkách konzumovat,“ uzavřel akt obdarovávání Miloš Zeman.

Kromě Bohumína zavítal prezident v průběhu své třídenní návštěvy také do Karviné, Petrovic u Karviné, Kopřivnice či Fulneku. Navštívil také několik společností, například Vítkovice, Huyndai či kopřivnickou Tatru.

Návštěvu hlavy státu zažil Bohumín poprvé v červenci 1930, kdy Těšínsko objížděl tehdejší prezident T. G. Masaryk. Na další druhou ve své historii si musel počkat dlouhých 76 let. Druhý prezident, který stanul na bohumínské půdě, byl v roce 2006 a 2010 Václav Klaus. Třetím prezident, který se zapsal do historie Bohumína, se tak stal Miloš Zeman.