Nosnými pilíři dramaturgie festivalu DAS FILMFEST jsou tradičně divácky úspěšné i kritikou ceněné snímky. Nejinak tomu bude i v rámci letošního osmého ročníku. Ve své hlavní festivalové sekci nahlédne letošní Das Filmfest do dilemat antihrdinů nejmladší generace, tzv. Generace Y, sekce DAS FILMFEST Spezial představí aktuální filmy, které svou kvalitou vynikají, každým rokem rozrůstající se Die Doku přinese výběr z dokumentární tvorby a sekce DEFA se tentokráte zaměří na filmové adaptace literárních děl.

Úvodní večer festivalu bude po právu patřit strhujícímu filmovému portrétu myslitelky Hannah Arendt, který do Prahy přijede představit sama režisérka snímku Margarethe von Trotta. Hluboce dojemný příběh známé filosofky, která šokovala svět mimo jiné svou tezí o banalitě zla (na pozadí reportáže z procesu s nacistickým zločincem Adolfem Eichmannem), získal na Německých filmových cenách stříbrné ocenění v sekci Nejlepší hraný film. Cenu za Nejlepší herecký výkon obdržela i představitelka Hannah Arendt Barbara Sukowa. U příležitosti uvedení snímku probíhá v prostorách Goethe-Institutu až do 22. října výstava Hannah Arendt – důvěra v lidství.

Vstupenky na festivalové snímky jsou již v prodeji ve festivalových kinech a jejich portálech za jednotnou cenu 90 Kč. Všechny filmy jsou uváděny s českými titulky, většina snímků je opatřena i anglickými titulky. Hlavními pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v Praze a Velvyslanectví Švýcarské konfederace v Praze. Více na www.dasfilmfest.cz či www.facebook.com/dasfilmfest.

Dalším snímkem, jehož děj se koncentruje kolem hlavní ženské postavy, je napínavé, umělecky ztvárněné drama Dva životy. Příběh osciluje mezi současností a dobou před pádem berlínské zdi, přičemž kořeny příběhu sahají ještě hlouběji do německé historie. Poutavý příběh ženy, která se pokouší zachránit svou rodinu i sebe samou před vlastní minulostí, byl vyslán za Německo do nadcházejícího boje o Oscara v kategorii Nejlepší neanglicky mluvený snímek. DAS FILMFEST přestaví vedle německého zástupce také švýcarského kandidáta pro nadcházející Oscary: je jím švýcarsko-německo-rakouský koprodukční dokument More than Honey.

V rámci čtyř tradičních sekcí uvede DAS FILMFEST celkem 28 snímků německé, rakouské a švýcarské provenience. Hlavní festivalová sekce Generace Y přinese obraz generace lidí narozených v 80. a 90. letech. Diváci se mohou těšit například na vtipný a šesti německými filmovými cenami ověnčený černobílý snímek Jana Ole Gerstera Oh Boy či emotivní drama Volný pád. Problémům dospívajících a hledání vlastní identity se věnuje snímek Stříbrný les, který cestu k dospělosti zkoumá z pohledu 15letého mladíka. Snímek Loutka oproti tomu nabídne ženský pohled na dospívání ve formě příběhu mladé dívky žijící na ulici. Za pozornost stojí také rakouský film Mrtví a živí, který sleduje putování mladé ženy za temnými tajemstvími rodinné minulosti, či debut Hanekeho žáka Henninga Backhouse Local Heroes.

Sekce DAS FILMFEST Spezial představí kromě zmiňované Hannah Arendt a Dvou životů i další filmy, které tematicky či esteticky vynikají. Festivalová dramaturgie vybrala například německo-rakouský snímek o vladaři Ludvíku II. či magický příběh o druhé šanci na lásku Okno do léta.

I v letošním roce otevře DAS FILMFEST archiv nadace DEFA a tentokrát nabídne filmové adaptace známých literárních děl, mezi jinými satirického Tilla Enšpígla, velkofilm Goya a celou sekci korunuje koprodukční Jakub Lhář, ve kterém se hlavní role s velkým úspěchem zhostil Vlastimil Brodský. Za svůj výkon byl oceněn Stříbrným medvědem na Berlinale a snímek byl také jako jediný z filmů společnosti DEFA v roce 1977 nominován na Oscara.

Programovou novinkou je série krátkých filmů 300' Shorts. Ta ve třech blocích po 100 minutách představí to nejlepší z krátkometrážní produkce německých, rakouských a švýcarských tvůrců. Diváci, kteří budou mít zájem shlédnout všechny tři bloky, mají možnost využít speciální ceny 200 Kč pro celou sekci 300‘ Shorts.