Obě zmíněná mistrovství České republiky jsou vyhrazena pro handicapované sportovce. Ve dnech 5. a 6. října 2013 se uskuteční v Hradištku u Sadské mistrovství v paradrezuře. Zúčastnit by se ho mělo 13 jezdců a další čtyři odstartují v Ceně Zuzky. Ta je určena pro neklasifikovatelné a začínající jezdce, jež nemají možnost bojovat o mistrovské kovy. Mezi známé tváře paradrezurního mistrovství patří Anastasja Vištalová, Lukáš Hnát či Jan Rous. V otevřených soutěžích jim budou mj. konkurovat i jezdci z Německa. Podrobnosti najdete na stránkách www.klubkvitek.estranky.cz.

Pořadatelství paravoltižního mistrovství se ujal Jezdecký klub Fany Hostěnice ve spolupráci s Eponou Brno, APA VČAS Olomouc a Českou hiporehabilitační společností. Uskuteční se 12. října v jezdecké hale VFU na Palackého třídě v Brně. Připraveny jsou čtyři mistrovské soutěže a šest přátelských – včetně soutěže o pohár České hiporehabilitační společnosti zvané „tanec a barel“. Podrobný rozpis závodů najdete na www.cjf.cz v sekci „Mistrovství ČR“.

I když klasických soutěží na našem území v říjnu mnoho neproběhne, výčet zahraničních výjezdů je velmi bohatý. Ve všestrannosti se např. bude od 17. do 20. října konat mistrovství světa mladých koní. Probíhat bude ve francouzském Le Lion D´Angers a účastnit by se ho měli Pavel Březina s Tomonem, Martin Maivald s Battalem a Moskvou a Adéla Svobodová s Urleven Barnaul SL. Příznivci této disciplíny mohou již začátkem října držet palce Martinu Maivaldovi s Gombou a Petrovi Veselovskému s Monarchou na závodech CCI3* v Bialem Boru.

Na první říjnový víkend mají naplánovanou cestu do Polska také vytrvalci – a to do Zakrzowa, kde se konají závody kategorií CEI2*/3*/J/Y. Míří na ně se svými koňmi Petr Jadlovský, Kateřina Kocourková, Tereza Kopecká, Vladimíra Šebková a Táňa Terberová.

Nejvíce ovšem budou závodit za českými hranicemi skokané. Např. v rakouském Wr. Neustadtu se konají mezinárodní skokové soutěže každý říjnový víkend a postupně se při nich představí Zuzana Zelinková, další týden Adéla Půlpánová, Jiří a Kamil Papouškovi, Ondřej Zvára a Jakub Repper, posléze kromě Zváry a Reppera budou ve Wr. Neustadtu startovat Anna Kellnerová, Francesca Kolowrat-Krakowská, Aleš Opatrný, Natálie Roučková, Michaela Rodová nebo Martin Štorkán. Poslední říjnový termín pak figurují na přihlášce České jezdecké federace František Stružinský, Petr Dajbych, Nicola Grünthalová, Adéla Půlpánová, Sofie Najmanová a Martin Vašák.

Na skvělé sportovní výkony se jistě můžeme těšit i v podání úspěšné reprezentantky Barbory Tomanové. Ta se se svými svěřenci chystá 9. až 20. října na dánské CSI2* v Odense a později ještě od 24. do 27. října na CSI1* do německého Neumünsteru. Na CSI2* ve švýcarském Chevenez pak bude české barvy reprezentovat Ivana Hronová.

Na přelomu října a listopadu začíná série Světového poháru ve voltiži a stejně jako v předešlých letech v elitní sestavě nechybí náš Lukáš Klouda. Ten by se podle všeho měl představit již na prvním klání v Mnichově.

Další podrobnosti najdete na www.cjf.cz.