Letos i díky vhodnému prostoru ve Veletržním paláci a jedinečné architektuře výstavy získala expozice zcela nový rozměr svébytného celku, který doslova boří hranice mezi díly jednotlivých finalistů. Nevzniká tak dojem konkurenční soutěže, ale smysluplné výstavy, na níž jsou zastoupeny výjimečné talenty současné české výtvarné scény. Výstava umístěná do prostor pátého patra Veletržního paláce potrvá do 1. prosince 2013.

Daniela Baráčková, jediná žena mezi finalisty, vystavuje instalaci složenou z obrazů a především videí, v nichž sama hraje. Aleš Čermák se prezentuje moderní technickou instalací s divadelními a literárními prvky doplněnou tištěným scénářem. Dominik Lang je autorem originální instalace, při jejíž tvorbě nepoužil žádný materiál, ale naopak jej ubíral z výstavní paneláže. Další instalace – tentokrát složená z videa, hudebních skladeb a černobílých kreseb partitur – je dílem Václava Magida. Richard Nikl se představuje sérií trojrozměrných obrazů a soch, jíž „zaviroval“ celou výstavu, a zbořil tak systém striktně oddělených autorských prezentací.

„Upřímně si vážím nasazení, s jakým finalisté tohoto ročníku do ceny jdou. Každý jiným způsobem, ale všichni velmi přesvědčivě. S takovou energií se dobře pracuje a z výstavy je to znát,“ říká kurátorka Lenka Lindaurová ze Společnosti Jindřicha Chalupeckého a dodává: „Pro veřejnost je to poselství o stavu současného umění, pro nás je to zpráva, že Ceně Jindřicha Chalupeckého umělci věří a berou ji vážně.“ Finalisty vybrala mezinárodní porota s předsedajícím Christianem Rattemeyerem z prestižního Muzea moderního umění (MoMA) v New Yorku. Americký kurátor je letos předsedou poroty potřetí a naposledy.

Výstava finalistů letos nově probíhá společně se samostatnou výstavou loňského laureáta Vladimíra Houdka. Samostatná výstava ve velké galerii je pro laureáty hlavní odměnou za vítězství v předešlém ročníku a doposud probíhala odděleně od výstavy finalistů. Cílem je ukázat posledního laureáta, který měl rok času na přípravu, v konfrontaci s těmi, kteří na cenu teprve aspirují. Jako zástupce malby působí Vladimír Houdek na současné výtvarné scéně spíše jako zjevení. Ani Houdek se však nebojí experimentovat. V rámci výstavy Hmota z délky ohybu představuje sérii abstraktních obrazů.

Mezinárodní porota vybere v průběhu výstavy letošního laureáta, kterého vyhlásí v rámci slavnostního ceremoniálu v režii Davida Jařaba 15. listopadu ve Veletržním paláci v Praze. Do té doby ještě probíhá doprovodný program 5 finalistů 5 měsíců 5 míst, jenž od května do října finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého představuje v pěti českých městech. V rámci doprovodného programu se tak Cena Jindřicha Chalupeckého představí ještě v Plzni.