První kolo absolvovali jezdci se svými koňmi a vyzkoušeli si tak kurz od stavitele Klause Holleho, jehož si všichni po celou dobu závodů velmi chválili. Již od první jízdy Aleše Opatrného bylo patrné, že jezdec si hlídá nejen projev nad překážkami, ale taktéž se snaží šetřit každou vteřinu. V případě rovnosti bodů totiž rozhoduje o umístění čas, a to se nakonec také stalo.

Aleš Opatrný dokázal zajet se svým koněm Casalem, s klisnou Kallisto Jiřího Skřivana i s Carosem Lucie Polákové bezchybně. S Mr. Voxem Agromarket H+B Jiřího Hrušky však na závěr jednou shodil a muselo se přihlédnout k dosaženým časům. Aleš Opatrný však od počátku počítal časy svoje i svých soupeřů a ihned po projetí cíle věděl, že mu to stačí pro zisk páté výhry Skokového poháru ve své kariéře.

„Dá se asi říci, že tohoto vítězství si cením ze všech nejvíce, a to nejen proto, že to bylo na domácím kolbišti, kde jsem předešlé dvě sezony byl pokaždé až druhý. Jsem také moc rád za to, že organizace závodů proběhla bez výraznějších problémů, byť nám situaci zkomplikoval déšť v úvodních dnech. V sobotu se naštěstí počasí umoudřilo a v neděli bylo moc pěkně, díky čemuž dorazilo i mnoho diváků a atmosféra byla úžasná,“ shrnul vítěz i organizátor závodů v jedné osobě.

Svým soupeřům Aleš Opatrný nepřipravil nic jednoduchého, neboť jeho kůň Casal byl nejobtížnějším koněm a pouze Jiří Skřivan, který ho sedlal při čtvrté jízdě, ho dokázal stejně jako jeho stálý jezdec provést trasou parkuru bezchybně. I tak s ním však měl plné ruce práce, zejména u východu z kolbiště, kdy mu výrazně pomohli i hlasovým projevem diváci. Těch se sešly v ochozech kolbiště téměř dva tisíce. Jiří Skřivan byl největším konkurentem Aleše Opatrného a stejně jako on chyboval pouze jednou. Jak sám prozradil, s Carosem přišla chyba na nejméně očekávaném skoku. Ta ho připravila o výhru, neboť v součtu všech jízd měl Jiří Skřivan více jak o sedm vteřin delší čas.

Pro třetí příčku si dojel Jiří Hruška. Ten hodně litoval úvodní jízdy, kdy se svým koněm Mr. Voxem Agromarket H+B hned dvakrát chyboval. Stejného výsledku dosáhl s nejproblematičtějším Casalem a 16 trestných bodů mu i zůstalo celkově, neboť se zbývajícími koňmi již nechyboval. Nejvíce problémů přivodil Casal i nakonec čtvrté Lucii Polákové. Stejně jako ostatní měla v jeho sedle problémy s voděním v obratech. Bohužel se jí nepodařilo napoprvé navést koně do dvojskoku. Opětovný nájezd ji stál ztrátu času i trestné body, kterých nakonec nasbírala jedenáct. Se zbylou trojicí koní vždy předvedla jednu výkon s jednou chybou.

Finálovou neděli otevřelo vyvrcholení Equiservis Amateur Tour na parkuru L* (115 cm). Dvacet nejlepších jezdců z kvalifikací závodilo v soutěži s rozeskakováním, do něhož postoupilo šest bezchybných. Nejrychlejší čas předvedl MVDr. René Finsterle s klisnou Eura, který taktéž ovládl sobotní poslední malé finále. Jedna chyba ho nakonec odsunula na třetí místo. Sedlo Prestige pro vítěze převzala z rukou Ing. Stanislava Hakra Jana Valdmanová. Ta s koněm Le Roi původně ani neměla figurovat na startovní listině finále, neboť skončila na 23. pozici. Neúčast některých dvojic ji však dovolilo nejen ve finále startovat, ale také vyhrát.

Třetím finále během dne byl Kolowrat Junior Cup, v němž jezdci závodili ve dvou kategoriích. Dvě desítky nejúspěšnějších jezdců se postavilo na start v oddělení A (do 15 let) a B (16 – 18 let). V mladší kategorii se o vítězství poprala šestice bezchybných. Skvělou a rychlou jízdu předvedla vedoucí jezdkyně žebříčku Francesca Kolowrat-Krakowská s koněm Vorieta. V závěru však dokázala Denisa Vegrichtová zajet trasu parkuru ještě rychleji a svěřenkyně Vladimíra Mestenhausera s klisnou Jetta zvítězila.

„Původně jsem nechtěla zkracovat na tolika místech. Když jsem však viděla Francescy jízdu, rozhodla jsem se zariskovat ještě víc. Mám výhodu menší a obratné klisny, což mi Jetta dnes potvrdila. Jsem z toho vážně nadšená,“ sdělila vítězka. Ta v KJC startovala letos prvním rokem.

Ve starších jezdcích nechybovalo hned sedm jezdců, kteří tak útočili na vítězství. Nechyběl mezi nimi ani nejvíce bodující jezdec Jiří Tměj. Ten však s Corsikou Mag Centrum dvakrát chyboval a skončil sedmý. Zato letošní mistrovská dvojice Anna Kellnerová a Curley Sue potvrdili, že jsou v rozeskakování opravdu hodně rychlé. Jako jediné dojely v čase pod 40 vteřin a s náskokem zvítězily. Druhá dojela Nina Kaločová s Ebony a trojlístek uzavřel domácí hořovický jezdec Alexandr Baraldi.

„Největší obavy jsem měla z Jiřího Tměje a Tiny Šalkové, jelikož oba dva jsou velmi rutinovanými jezdci a umějí zároveň předvádět velmi rychlé jízdy. Bohužel pro ně se však nevyhnuli chybám, ale moc bych jim přála, aby příště stáli na stupních vítězů právě oni – určitě by si to zasloužili,“ uvedla kolegiálně Anna Kellnerová.

V neděli se také uskutečnilo druhé kolo soutěže družstev KAP Jumping, do něhož se kvalifikovalo pět nejlepších týmů ze soboty. Dvě družstva neobdržela po dvou kolech jediný trestný bod a došlo tak na rozeskakování. Nakonec se z výhry radoval tým Lucie Polákové, jehož členi byli dále Kamil Papoušek, Alexandr Baraldi a Kamila Kupcová.

Kompletní výsledky najdete na www.skokovypohar.cz. Záznam toho nejdůležitějšího připravuje Česká televize na programu ČT Sport ve čtvrtek 26. září od 21.15 hodin a dále ještě ve dvou reprízách v pátek od 10.00 hodin a v úterý od 6.40 hodin.