Čtvrteční pakur stupně L** (120 cm) nastínil, že diváci budou svědky usilovného boje o pozice v obou finálových soutěžích. Těch je vyhrazeno v každém oddělení dvacet. Zatímco v mladší kategorii byla před závody v Hořovicích ještě tři volná místa, po čtvrtku by tomu tak již být nemělo. Příležitosti využily totiž nové tváře mladých jezdeckých nadějí, které se pokusily zabodovat a dostat tím možnost soutěžit v neděli o některou z velmi atraktivních cen.

Do každé kategorie věnovala rodina Kolowrat-Krakowských 57 tisíc korun ve finančních výhrách a navíc exkluzivní jezdecké sedlo Prestige Michael Robert, hodnotné věcné ceny značky Equistro a jezdci na druhých místech vyhrají benzinovou zahradní sekačku od firmy John Deere R43S. V neposlední řadě umístění na prvních třech pozicích obdrží originální skleněné trofeje vyrobené na zakázku studiem Astera v Novém Boru. Čtvrtý a pátý pak dostanou skleněnou pamětní plaketu. Samozřejmostí jsou dekorační šerpy pro jezdce a slavnostní deka pro koně. Pamatováno bude stejně jako předešlý ročník na ošetřovatele koně a trenéra vítěze. Ti dostanou dárkové balení kvalitního vína. S oceňováním se tentokrát začne již v sobotu, kdy budou vyhlášeni nejúspěšnější jezdci z kvalifikací. Mohou se mj. těšit na luxusní hodinky značky Citizen.

Velmi vyrovnaná konkurence je v kategorii B – tj. mezi jezdci ve věku 15 až 18 let. Těch, co mají alespoň jeden bod z předešlých kvalifikací, jsou bezmála čtyři desítky, a tak téměř polovina do závěrečného klání již zasáhnout nebude moci. Těsně pod čarou jsou např. Elizabeth Urbaníková z JK Baník Ostrava a Michaela Brožková s JK Artex Nejdek. Ani jedna proto nechyběla již ve čtvrteční soutěži, aby případných bodů získaly co nejvíce. První jmenovanou však jedna chyba sesadila až na 39. příčku, a tak bude muset sportovní štěstí pokoušet dál. Pro Michaelu Brožkovou se situace vyvíjí přece jen o něco příznivěji, neboť dokončila celý kurz bez trestných bodů a 9. místo jí jistě nějaké body přinese.

Snažit se musí i jezdci, kteří jsou sice nyní mezi potenciálními finalisty, ale jen těsně „nad čarou“. Jde konkrétně o Marii Hrudkovou, Martina Kaňu a Kristýnu Kravčenková. Poslední uvedená na startovní listině chyběla. Martin Kaňa inkasoval 8 trestných bodů, což pro něj může být určitým tlakem pro zbývající dvě započítávané soutěže. Marie Hrudková ve čtvrtek dokončila čistě, a to jí naopak může dodat více klidu.

Jiří Tměj: Minulý rok jsem to doslova zpackal

Klid je to ovšem jen velmi relativní. Může to dosvědčit např. Jiří Tměj. Ten stejně jako v roce 2012 kvalifikaci kategorie B s přehledem vede, aktuálně má 131 bodů, ale vloni mu finále vůbec nevyšlo. V základním kole finále tehdy s Corsikou Mag Centrum dvakrát chyboval, což nestačilo na postup do druhé části soutěže určené jen pro omezený počet nejúspěšnějších startujících.

„Minulý rok jsem to doslova zpackal, ale letos jsme se na to víc připravili, tak doufám, že to dopadne lépe. Corsiku jsme nechali více odpočívat a je určitě v lepší formě, než minule,“ konstatoval Jiří Tměj. A nejedná se o pouhou domněnku. S Corsikou Mag Centrum si totiž dojel ve čtvrtek pro vítězství, a to díky bezchybně překonanému parkuru v čase 56,91 sec. „Myslím, že je to již moje páté vítězství a celkově za dva ročníky Kolowrat Junior Cupu dokonce čtrnácté. – Dnešní soutěž mi nepřipadala tolik náročná, jako jindy. Ale Corsika se vracela po dvouměsíční pauze, kdy nezávodila, tak jsem moc spokojený, že to takto dobře dopadlo. V pátek bude mít pauzu a startovat budu v Kolowrat Junior Cupu s Žillien Taurus Trans. Sobotní juniorskou soutěž na stupni S** půjdu opět s Corsikou a s ní pak nastoupím i v neděli do finále,“ prozradil Jiří Tměj. 

Ačkoliv bude v roli velkého favorita, bude mít hned několik velkých soupeřů, resp. soupeřek. Jsou jimi např. Lucie Anovčínová, Andrea Halíková, Kateřina Málková, Nina Kaločová, Daniel Uleščenko či Anna Kellnerová. Kategorii „A“ zatím shodně vedou Kateřina De Jagerová a Francesca Kolowrat-Krakowská. V samotném finále se ovšem začíná tzv. od nuly, a tak jakékoliv prognózy jsou předčasné.

Dominika Kolowrat-Krakowská: Jezdecké naděje nevnímají závody jen jako sportovní událost

Kolowrat Junior Cup však není jen o snaze dosáhnout na co nejlepší umístění. „Jsem moc ráda, že pro jezdce jsou hodnotné ceny obrovskou motivací a mnozí jezdí na jednotlivé závody právě s cílem poměřit jezdecké schopnosti mezi svými vrstevníky v Kolowrat Junior Cupu. Jsem nadšená ze zájmu nejen dětí, ale i jejich rodičů a trenérů, kteří s nimi každý okamžik prožívají a pomáhají jim vydat ze sebe maximum. Co je ovšem neméně potěšitelné, je to, že tyto mladé jezdecké naděje nevnímají závody jen jako sportovní událost, ale je to pro ně společenská záležitost. Díky své dceři Francesce vidím, že si mezi sebou vybudovali přátelství a vzájemně si přejí úspěchy,“ spokojeně konstatovala JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská.

„Na finále Kolowrat Junior Cupu i na sobotní poslední kvalifikaci, se moc těším. Stejně jako Francesce přeji mnoho zdaru i všem ostatním. Určitě nás čeká velmi napínavá podívaná. Je však potřeba mít na paměti, že vítězství není vše a podstatné je to, aby si závody všichni užili a měli ze svých výkonů dobrý pocit, byť třeba s jednou či dvěma lehkými chybami,“ pokračuje JUDr. Dominika Kolowrat-Krakowská.

„Abychom trochu zpříjemnili a zpestřili napjatou atmosféru před začátkem finále, domluvili jsme se s naším předním jezdcem a zároveň hořovickým hostitelem Alešem Opatrným, že po prohlídce základního kurzu předvede juniorům absolvování celého parkuru tak, jak by měl vypadat – precizně a zároveň stylově,“ dodává. Diváci by si tak neměli nechat ujít ani tento juniorský vrchol, který začne v neděli v pravé poledne.

Podrobnosti najdete na www.skokovypohar.cz.