Elixír mládí – jeden z nejžádanějších nápojů v dějinách. I když se o vynalezení tohoto nápoje snažili mnozí staří mudrcové včetně alchymistů na pražském rudolfinském dvoře, receptura na jeho přípravu ve skutečnosti nebyla nikdy nalezena. Stal se však inspirací pro četná umělecká a literární díla, nevyjímaje Čapkovu nebo Janáčkovu Věc Makropulos, či filosofické drama Ernesta Renana.

Jedním z těch, kdo domnělou recepturu na omlazování použil v praxi, byl i nejznámější obyvatel duchcovského zámku Giacomo Casanova (1725–1798). Jeho omlazovací kúru, vyzkoušenou na francouzské hraběnce v letech, živě popsal ve svých Pamětech Lorenzo da Ponte (1749–1838), Casanovův přítel a Mozartův libretista. Co všechno se událo v temné komůrce, se dozvědí návštěvníci duchcovského zámku již poslední zářijovou sobotu.

Správa zámku a Divadlo V Pytli připravili pro sobotní večer 28. září 2013 tři oživené prohlídky, v průběhu kterých se bude omlazovat. A to přesně podle receptur Giacoma Casanovy, který návštěvníky provede potemnělými zámeckými expozicemi. Provádět se bude potmě, pouze s naznačením dobového nasvícení. Jen tak totiž dle Giacoma možno dosáhnout zaručených účinků podávaného elixíru.

„Vzhledem k zohlednění všech bezpečnostních kritérií bude kapacita každé ze tří prohlídek omezena na 25 návštěvníků, proto doporučujeme rezervaci vstupenek předem. Neváhejte a nebojte se přijít omládnout i Vy. To, že je receptura vzácného elixíru osvědčená, dokazuje vynalézavý Casanova, který na zámku Duchcov letos slaví již svých 288 let,“ vzkazuje návštěvníkům kastelán zámku Marian Hochel.  

Vstupné na akci činí 160 Kč (plné), 140 Kč (zlevněné) a 400 Kč (rodinné). Vstupy na prohlídky začínají v 17:00, 18:00 a 19:00 hodin; rezervace je možná na telefonním čísle 417 835 301. Rezervované vstupenky je nutné vyzvednout nejpozději hodinu před začátkem prohlídky.