Počet uskutečněných soutěžních jízd by mohl být ještě mnohem větší, pořadatelé však uplatnili stejně jako minulý rok omezení pro čtvrtek a pátek, kdy může každý kůň odstartovat pouze jednou za den. Během víkendových dní je pak určité omezení dáno samotným rozpisem, kdy jsou soutěže povětšinou vyhrazeny účastníkům seriálových soutěží a také nově připravovaného týmového klání KAP Jumping.

V Hořovicích muselo být vybudováno na 250 turnajových boxů pro koně. Další desítky pak do dějiště závodů dojíždějí pouze na vybrané dny. Mnozí jsou naopak v areálu již od předešlého víkendu, kdy zde probíhaly dvoudenní závody s celkem osmi soutěžemi až do stupně ST*. Nebýt tedy pondělní pauzy, kdy se kolbiště i přilehlé okolí připravovalo na začátek parkurové extraligy, skokový maraton by trval celých devět dní. Atraktivita Skokového poháru České pojišťovny a jeho finále navíc přesáhla hranice České republiky, neboť dorazili, resp. ještě dorazí jezdci a koně ze Slovenska, Rakouska, Německa, Dánska a dokonce i Kanady.

První dva dny jsou spíše zahřívací a na programu jsou vždy jen tři soutěže. Přesto při nich proběhne každý den dohromady kolem 200 startů. V úterý se výška překážek zastaví maximálně na 115 centimetrech, ve středu bude vrcholem parkur stupně S** - tedy s překážkami 130 centimetrů. Ze seriálových soutěží budou mít možnost bodovat jen amatérští jezdci, a to hned třikrát.

Ve čtvrtek tato skupina jezdců bude moci odpočítat, ale do závěrečných bojů o body v žebříčku se vrhnou účastníci Kolowrat Junior Cupu. Pro jezdce do 18 let to bude předposlední šance, aby si vylepšili skóre, které by jim zajistilo účast v nedělním finále. Tu úplně poslední budou mít ještě v sobotu. Pak už se jen všechny body sečtou a dle skupin A (do 15 let) a B (do 18 let) se určí dvě skupiny finalistů, jež se utkají v neděli ve dvou samostatných soutěžích o velmi atraktivní ceny.

Na té nejvyšší úrovni začne být sportovní program zajímavý také od čtvrtka, kdy se závěrečná soutěž dne dostane na stupeň ST*. O hvězdičku výš to pak bude v páteční Ceně společnosti Falton a právě v těchto dvou soutěžích by se již měly objevovat známé tváře nahlášené i do poslední Velké ceny Skokového poháru České pojišťovny 2013 naplánované na sobotní odpoledne. V té by se mělo představit přes 40 dvojic. Nejvyšší pozornost na sebe přitom budou strhávat dva jezdci – Aleš Opatrný a Ludvík Jandourek. Ti totiž zatím oficiálně figurují tzv. podčarou – tedy mezi nepostupujícími do finálové čtyřky. Oba však vědí, že aktuálně čtvrtý Zdeněk Žíla ve finále startovat nebude, a tak budou o toto místo bojovat ze všech sil. Aleš Opatrný má o něco větší šanci, neboť u Ludvíka Jandourka by se vyškrtával nejhorší ze šesti záznamů v žebříčku – tedy tři body. Na druhou stranu teoretické výpočty napovídají, že v případě vítězství by mohl na finálové účasti ohrozit i Lucii Polákovou. Ale to jen v případě, že by si ona nepřipočetla na své konto žádný další bod. Sobotní Velká cena Hořovic tak nabídne vskutku napínavou podívanou.

Nejinak tomu bude i v týmové soutěži KAP Jumping. Ta se pojede na dvě kola, z nichž první je nachystáno právě na sobotu. Losování pořadí deseti tří až čtyřčlenných celků, jejichž skladbu určí nominovaní kapitáni z předních pozic tabulky Skokového poháru České pojišťovny, proběhne v pátek večer. Do výsledků se budou započítávat tři nejlepší výkony a pět družstev postoupí do nedělního druhého kola, kde je již jistota finančních výher.

Další podrobnosti o programu najdete na www.skokovypohar.cz.