Na loňskou sezonu bude litvínovská opora určitě vzpomínat jen v tom nejlepším. Minulost ovšem hází za hlavu, fyzicky je na tom velmi dobře a týmu chce být prospěšný i letos. Jsme dobře připraveni, i já osobně se cítím fyzicky velmi dobře. Na loňský ročník už vůbec nemyslím a koukám se pořád dopředu. Sezona se může sice odvíjet úplně jinak, ale já budu dělat všechno pro to, abychom byli zase úspěšní,“ říká litvínovský brankář.

Po odchodu zkušených zadáků Jareše a Posmyka litvínovská obrana výrazně omládla, přesto si Francouz nemyslí, že by se mělo jednat o velký problém. Sama litvínovská jednička věří, že by to pro ni nemělo znamenat více práce. „Obrana je sice mladší, ale kluci budou třeba více padat do střel. Může to pro mě znamenat i méně práce. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet, těžko se to odhaduje. Chtěli bychom být určitě do desítky, abychom byli tak nějak v klidu a dostali se do play off,“ přeje si Francouz.

V týmu se objevilo několik nových tváří, nicméně problém se začleněním podle Pavla Francouze neměli. „Všichni zapadli do kolektivu dobře. Parta v Litvínově je super. Já si pamatuji, že když jsem přišel loni, tak mě kluci taky hned brali. Myslím si, že s klukama to bylo stejné. Zapadli hned a teď už jsou součástí týmu.“

Na úvod sezony dobrý výkon a jeden bod

Ve čtvrtek odehrál Litvínov své první utkání letošní sezony a celý zápas sahal po třech bodech. Nakonec na Zimním stadionu Ivana Hlinky zůstal pouze jeden. „Zlín je pověstný tím, že dobře brání a umí udeřit z přesilovek. Hráli jsme dobře, vedli jsme 2:1 a určitě nás všechny mrzí, že jsme to těch pár minut neudrželi. Dotáhlo se to do nájezdů, kde to je buď a nebo. Nájezdy nám tentokrát nevyšly a nejvíc můžeme litovat přesilovky v prodloužení, kde jsme to mohli urvat. To už je ale jedno, nechci se v tom hrabat. Máme jeden bod a jdeme dál,“ burcuje litvínovský tahoun.

Utkání mělo slavnostní nádech. Litvínov vstupoval do své jubilejní 55. sezony v nejvyšší soutěži a pro tuto příležitost se hrálo v historických dresech. „Líbilo se mi, že na ledě nebyly žádné reklamy, protože pak je puk krásně vidět. Myslím si, že retrodresy nám také slušely a bylo to takové zpestření,“ směje se. 

Po loňské sezoně jako by na něm nebylo znát, že ho od posledního ostrého startu dělí dlouhých šest měsíců. V utkání proti vicemistrovi ze Zlína podal již tradičně jistý výkon, ale na výhru to přesto nestačilo. „Myslím si, že to z mé strany nebylo špatné. Měl jsem tam několikrát pořádnou dávku štěstí, to musím přiznat. Kluci hráli výborně dozadu a nepouštěli Zlín do větších přečíslení. Atmosféra byla výborná, to nám moc pomohlo a zápas byl určitě pěkný pro oko diváka,“ hodnotí premiérový duel.

Díky výborným výkonům v litvínovském brankovišti si mohl osahat také hokej na reprezentační úrovni. Na národní tým ale v současné době nemyslí. Jeho prvotním cílem je pomoci Litvínovu. „Loni jsem se do reprezentace sice dostal, ale bylo to shodou všech možných okolností. Teď na to nemyslím, budu se snažit chytat co nejlépe, abych pomohl týmu. Kdyby se něco takového podařilo, tak bych za to byl samozřejmě moc rád,“ dodává litvínovská jednička.

Ivo Prorok mi říkal, ať číslu 33 nedělám ostudu, směje se Francouz

Pavel Francouz nosí na zádech číslo 33, ale nepřikládá tomu žádný význam. Naposledy toto číslo nosil před šesti lety litvínovský tahoun Ivo Porok. „Ivo mi osobně říkal, ať tomu číslu nedělám ostudu. Když jsem přišel do Litvínova, tak jsem chtěl mít trojku, ale ta už byla zabraná. Má ji obránce Hora a nechtěl jsem se o ni přetahovat. Řekl jsem si, že tam dám další trojku a mám 33. Takové věci moc neřeším. Kdyby mi někdo dal třeba 55, tak je mi to jedno. Číslo asi nedělá hokej takovým, jakým je,“ myslí si.

Zimní stadion Ivana Hlinky prošel přes léto značnou rekonstrukcí a rovněž litvínovským hráčům se tato změna líbí. „Je to tu pěkné. Je to až s podivem, co udělají nové sedačky. Vypadá to tu daleko moderněji a všem se to určitě líbí,“ nepochybuje litvínovský strážce.

Pro každý sportovní tým je velmi důležitá podpora vlastních příznivců, Pavel Francouz si váží jejich podpory a vzkazuje: „Podporujte nás i v době, kdy se nám nebude úplně dařit. Budeme se pro vás snažit odvést vše, co bude v našich silách, protože hokej hrajeme hlavně pro lidi!“