„Na speciální stránce jsme na našem webu vytvořili vyhledávací pole, které jsme propojili s aktuální databází řidičů z odboru dopravy. Stačí tak zadat číslo řidičáku a jeho majitel se okamžitě dozví, jestli si ho musí nebo nemusí vyměnit,“ prozradil informatik Jiří Rozsypal z bohumínské radnice.

„Jde o náš vlastní nápad. Nevíme o tom, že by nějaké jiné město něco podobného vytvořilo. Budeme proto rádi, když se tím ostatní inspirují. Aplikaci jsme spustili v pondělí a už ji využilo přes sto lidí. Čtvrtina z nich přitom zjistila, že si řidičák musí vyměnit,“ upřesnila tajemnice bohumínského městského úřadu Dagmar Fialová. Aplikaci vytvořenou speciálně k výměně řidičských průkazů najdou lidé na internetových stránkách www.mesto-bohumin.cz v sekci Radnice, v kategorii Kontakt s občany, v záložce Výměna řidičského průkazu.

Řidičské průkazy vydané od 1. ledna 2001 do 30. dubna 2004 si musí jejich majitelé vyměnit ještě letos, a to nejpozději do 31. prosince. Pokud to v tomto termínu nestihnou, jejich řidičák nebude od nového roku platit a riskují tak, že už nebudou moci usednout za volant. V Bohumíně a jeho spádových obcích Rychvaldu a Dolní Lutyni si průkaz musí vyměnit ještě téměř 1500 lidí. „V Bohumíně se výměna týká asi 900 řidičů, v Rychvaldu zhruba 350 lidí a v Dolní Lutyni jde přibližně o 200 lidí. Jednoduše řečeno se výměna týká těch řidičáků, které ještě nemají logo Evropské unie,“ řekl vedoucí odboru dopravy Pavel Vavrečka.

Zájemci o nový řidičák o něj mohou žádat v pondělky a středy na odboru dopravy bohumínské radnice od 7:30 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin. V úterky je ovšem možné využít rezervační systém a objednat si výměnu řidičáku na konkrétní termín a hodinu. „Možnost rezervací jsme na internetu spustili od května a za tu dobu ji využilo asi šedesát lidí. Počítáme s tím, že i tato možnost přispěje k bezproblémové výměně bez větších front a čekání,“ doplnila Dagmar Fialová. Zarezervovat si termín je možné minimálně jeden den předem a až na jeden měsíc dopředu. Rezervace najdou lidé na internetových stránkách www.mesto-bohumin.cz v sekci Radnice v kategorii Rezervační systém.

Povinná výměna řidičského průkazu je ze zákona bezplatná. Jeho výroba trvá standardně tři týdny. Lidé k vyřízení potřebují doklad totožnosti (občanský průkaz či cestovní pas), fotografii v čelním pohledu o velikosti 35 x 45 mm a stávající řidičský průkaz. Pokud budou mít řidiči v rámci povinné výměny zájem o rychlejší výměnu (do 5 pracovních dnů), zaplatí za tuto službu správní poplatek ve výši 500 korun. Informace k povinné výměně i se vzory fotografií lze najít také na internetu, a to na adrese www.vymentesiridicak.cz.