Západočeši vstupují do nového ročníku v pozici úřadujícího mistra, což se jim v celé jejich historii přihodí vůbec poprvé. Plzeňští navíc byli poslední, kdo zvedl nad hlavu starý mistrovský pohár. V nové sezoně totiž budou extraligoví hokejisté bojovat o zbrusu novou trofej, vítěz jarního play off získá Pohár T. G. Masaryka.

Vedení svazu a Tipsport extraligy o myšlence nového poháru uvažovalo delší dobu, nyní je trofej na světě. Měří 73.8 centimetrů a váží přibližně 15 kilogramů. Po slavnostním představení zamířil Masarykův pohár do České televize, fanoušci ho ve čtvrtek uvidí právě ve vysílání prvního přímého přenosu nové sezony z duelu Plzně s Vítkovicemi. „Pak se pohár vydá na putování po extraligových městech, aby si ho mohli prohlédnout všichni fanoušci,“ připomíná prezident ČSLH Tomáš Král.

Plzeň vstoupí do sezony i s lídrem Strakou

Posledním hráčem, který se v loňském ročníku dotknul kotouče, byl plzeňský Martin Straka, jenž v prodloužení sedmého utkání trefil Plzni historický titul. A právě na jeho rozhodnutí, zda bude pokračovat v kariéře, trenéři a fanoušci celé léto netrpělivě čekali. Nyní je jisté, že minimálně do úvodního střetnutí proti Vítkovicím zasáhne.

Další důležitou postavou loňského play off byl brankář Marek Mazanec. Ten ovšem, stejně jako jeho zkušenější kolega Adam Svoboda, po sezoně kádr opustil a Západočeši tak vstoupí do nadcházejícího ročníku se zbrusu novou dvojicí. Tu budou tvořit exkarlovarský Lukáš Mensator a Matěj Machovský. „Nemůžeme se dočkat čtvrtka. Těšíme se a uvidíme, kdo z nás dostane příležitost soutěž rozjet,“ shodují se nové akvizice v plzeňském brankovišti.

Obránce Punčochář se po operaci srdce vrací mezi extraligové mantinely

Pokud se hosté z Vítkovic mohou na někoho spolehnout, jsou to právě brankáři. Ostřílený Roman Málek patří stále k extraligové špičce, jeho parťák Filip Šindelář má za sebou pro změnu vynikající sezonu a především play off, v němž nepříjemně trápil hráče českobudějovického Mountfieldu a pozdějšího vicemistra ze Zlína.

V brankovišti tak hostující výběr nedoznal žádných změn, v poli už je situace přece jen jiná. Za zmínku stojí především odchod dvojice Ujčík - Malík. Novou tváří je slovenský reprezentant Michael Vandas, staronovými poté odchovanci Martin Dudáš a Patrik Valčák, kteří se vrátili ze zahraničních angažmá a během letní přípravy si svými výkony řekli o místo v kádru.

Zápas v Plzni ovšem bude speciální především pro obránce Petra Punčocháře, který kvůli problémům se srdcem vynechal celou sezonu. „Na nový ročník se moc těším. Po roce a půl si opět zahraju extraligu, to je super. Už když jsme s klubem uplatnili opci a prodloužili smlouvu, tak mě to nabilo další novou energií a v podstatě se nemůžu začátku extraligy ani dočkat. Je to splnění mého velkého přání a předsevzetí, které jsem si dal po té operaci. Jsem rád, že se mi to podařilo a teď už je jen na mně, abych podával ty nejlepší výkony,“ uvedl v rozhovoru pro klubový web Punčochář.