Do závodu, dlouhého 160 km, je přihlášeno na devadesát jezdců z celé Evropy a dalších pro nás exotických zemí, jako jsou Spojené arabské emiráty, Bahrajn atd. Česká republika má, coby želízka v ohni, 5 jezdeckých dvojic: Antonína Hrdinu s Chositou, Petra Jadlovského se Sioux Dakotou, Terezu Kopeckou s Armandou S, Silvii Lorenzovou s Modemem 29 a Magdalenu Prikrylovou s Shekelem.

Trakénská klisna Chosita je výstavní ukázkou dlouhodobé sportovní výkonnosti koně. Svůj velký závod zajela již v roce 2006, kdy na mistrovství Evropy juniorů obsadila 6. místo. V roce 2009 doběhla na 17. místě na mistrovství světa juniorů a měsíc na to také získala titul mistra ČR v kategorii seniorů. Letos, ve svých sedmnácti letech, doběhla na 3. místě v kvalifikačním závodě v Šamoríně.

Petr Jadlovský patří k ikonám české vytrvalosti. Na kontě má bezpočet titulů mistra ČR a úspěšná umístění sbírá po mnoho let na nejrůznějších místech Evropy. Jeho kůň, dvanáctiletý valach Sioux Dakota, úspěšně reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa juniorů 2011, které se konalo ve Spojených arabských emirátech. Druhým velkým závodem mu byl evropský šampionát v Mont le Soie v roce 2012, kde se s Miroslavem Jadlovským umístil na 26. místě.

Stájové kolegyně Tereza Kopecká a Silvie Lorenzová budou sedlat arabské hřebce, kteří oba pochází z Ruska. Jejich majitel, pan Peter Reichmann, je zakoupil po drezurním výcviku v norské stáji Olymp a přivedl k vytrvalosti. Od té doby se svými jezdkyněmi získali mnoho medailových pozic. Pro obě jezdkyně bude tento závod první reprezentační, coby seniorek. Zkušenosti ovšem nasbíraly již coby juniorky.

Magdalena Prikrylová s shagya-arabským valachem Shekel nás v loňském roce úspěšně reprezentovali na Mistrovství světa seniorů v Euston Parku v Anglii. Od roku 2010, kdy spolu běhají, vždy závod dokončili a často byli odměněni cenou kondice, tedy cenou pro nejlépe natrénovaného koně.

České jezdce čeká obrovská konkurence

Na naše jezdce čeká velká konkurence, a to jak ze silných evropských zemí jako je Francie, Itálie, Španělsko či Belgie, ale také ze zemí golfského zálivu. V loňském roce se v Mostě představili jezdci z Bahrajnu a UAE a dokázali pokořit dosavadní rekordy na zdejší trati. Loňský vítěz, šejk Hamdan bin Mohamed Al Maktoum, zdolal 161 km trať v průměrné rychlosti 19,671 km/hod. V závěsu za ním dojel šejk Nasser bin Hamad Al Khalifa, jehož kůň Movisko du Lauragais získal cenu kondice. Letos by měl sedlat koně Dhab, který je z českého chovu a kterého k nejvyšší vytrvalosti přivedl Pavel Studnička.

Francie k nám vyslala silný tým ve složení Virginie Atger, Jean Philippe Frances, Julien Lafaure, Melody Theolissat a Philippe Tomas. Předpokládá se, že budou atakovat jak ta nejvyšší umístění, tak také obhajovat již několikátý mistrovský titul v soutěži týmů. Velkým překvapením je, že se na definitivních přihláškách neobjevilo jméno Marie Alvarez Ponton, která se svým valachem Nobby, sbírala za poslední roky vítězství na těch nejvyšších šampionátech (2008 – MS Malajsie, 2009 – ME Assissi, Itálie, 2010 – WEG Kentucky, USA, 2011 – Florac, Francie).

Nám blízcí jezdci ze Slovenska přijedou také v plném počtu. Ke zkušeným reprezentantům Feras Boulbol, Feiruz Boulbolová, Silvia Potočná a Lucia Starovecká se připojí také Mario Hoffmann, který ve velkém pořádá mezinárodní závody na Slovensku. K těm nejznámějším patří třídenní závod East European Ride, který se letos poběží již potřetí.

Nejen mezi jezdci jsou celebrity

Na šampionát zavítá pan Ian Williams, ředitel ne-olympijských sportů FEI či pan Fabien Grobon, ředitel Světových jezdeckých her 2014 v Normandii.

Pro diváky bude závod přiblížen díky velkoplošným obrazovkám, na které se bude promítat živý přenos z kamer z prostorů startů, veterin a chlazení. Při čtvrtečním slavnostním zahájení čeká přítomné netradiční show. Samotný závod odstartuje v sobotu, v 6:30 hodin ráno. Kdo si přivstane a přijede se podívat již na start, zažije tu úžasnou atmosféru, kdy se necelá stovka koní vydá vstříc 160 km. Kdo se nebude moci přijet podívat osobně, bude mít k dispozici alespoň on-line výsledky na webu.

Vítězové se mohou těšit na nádherné trofeje z dílny sklárny Ajeto, která mj. vyráběla letošní poháry pro vítěze Tour de France. Pro obě první místa (soutěž ME a soutěž ME Open) daruje svá vytrvalostní sedla Jiří Jirsa, který se výrobě a problematice sedel věnuje již mnoho let. Sedlo pro vítěze Evropského šampionátu je výjimečné mj. svou barvou, jeho části jsou ze zlaté kůže.

Podrobnosti najdete na www.enduranceday-most.cz.