Mezi největší lákadla letos patří představení Hra o Matce a Vlasti (příběh polské židovské matky, jež přežila holokaust. Není schopná se oprostit od prožitého utrpení a svým traumatickým zážitkem těžce poznamená život své dcery), kterou 13. září přiveze Teatr Polski z Wroclawi.

Ve čtvrtek 12. září Béla Pintér and Company z Maďarska představí autorskou hru 42. týden (Těhotenství od početí do porodu trvá zhruba devět měsíců nebo 36 týdnů. Dvaačtyřicátý týden znamená přenošení, ale nikoli nezbytně nebezpečné. Hra se odehrává v tomto časovém úseku. Hrdinka však není dítě, které by bylo porozeno, ani matka, která porodila, nýbrž porodník a gynekoložka, Dr. Imola Virágváriová.)

Po dobu dvou let pátrali herci lotyšského Nového rižského divadla a sbírali příběhy jejich země a života jejich obyvatelů. V sobotu 14. září budete mít možnost posoudit, jak se hercům podařilo v představení Černé mléko zobrazit „pravou lotyšskou identitu, kterou nelze hledat ve městě, ale na venkově. Pouze na venkově je zřejmé, že Lotyši se od jiných národů liší.“

Také 15. září byste si neměli nechat ujít Slečnu Julii (Příběh "pádu" hraběcí dcery, která se na jednu noc stala milenkou otcova sluhy.) v inscenaci předního ruského Divadla národů z Moskvy ve zpracování německého režiséra Thomase Ostermeiera.

Z českých divadel jistě stojí za zmínku pražské Divadlo Ungelt a jejich Deštivé dny v podání pánů Davida Švehlíka a Richarda Krajča, který právě za ztvárnění Dennyho získal Cenu Thálie 2012.

Zároveň s divadlem budou na Jižním předměstí, v budově bývalého nádraží, probíhat hudební večery. Můžete se zde těšit nejen na plzeňskému publiku dobře známou kapelu Annešanté, ale také na Debbi love, Burlesque nebo Kabaret Kajbar Najt.

Program festivalu doplní výstava, workshopy, moderovaná debata na téma „Možnosti meziregionální spolupráce na poli současného umění“, pohybově – vizuální představení nebo jedinečný projekt Pohyblivé obrázky.

Festival 18. září tradičně zakončí Epilog, a sice inscenacemi Před západem slunce pražského Činoherního klubu a Králova řeč, které přiveze Divadlo pod Palmovkou s Martinem Stránským v hlavní roli Bertieho.

Kompletní program festivalu si můžete prohlédnout zde.