Levnější elektřinu poptávalo v bohumínské e-aukci 525 domácností a zemní plyn 341 domácností. Soutěžilo se o objem energií za 23,3 milionu korun na dobu dvou let. Ceny elektrické energie se podařilo snížit o 19 procent a zemního plynu dokonce o 24 procent v porovnání se standardními ceníky majoritních dodavatelů - ČEZu a RWE. Finanční úspora všech domácností, které se elektronické aukce zúčastnily, přesáhne za dva roky pět milionů korun.

„E-aukce byla velmi úspěšná. V následujících dnech budeme domácnosti, které se do e-aukce zapojily, informovat o konkrétním výsledku a dalším postupu. Smlouvy s vítězným dodavatelem pro ně budou připraveny od poloviny září v prostorách bohumínské radnice. Lidé je budou moci podepsat v místech, kde se přihlásili do e-aukce. O výpovědi se stávajícími dodavateli a převody smluv se postaráme ve spolupráci s vítěznými dodavateli,“ uvedl Martin Anders ze společnosti Marandis, která e-aukci pro Bohumín uspořádala.

Nové smlouvy budou moci účastníci e-aukce podepsat jedině na radnici, a to od 16. září do 2. října, v přízemí budovy B, v kanceláři 107. Pracovníci Marandisu budou lidem k dispozici v pondělky a středy od 13 do 17 hodin a v úterky a čtvrtky od 10 do 15 hodin. Zástupci Marandisu varují účastníky e-aukce před podpisem smlouvy jinde než na radnici. „Je možné, že se některý z podomních prodejců může vydávat za zástupce vítězného dodavatele e-aukce. V žádném případě smlouvy s podomními prodejci nepodepisujte, bude to možné pouze na radnici,“ dodal Martin Anders.

Elektronickou aukci pro Bohumín uspořádala společnost Marandis, která vzešla z výběrového řízení. Ta v polovině září zorganizuje podobnou aukci ještě pro samotné město a jeho společnosti. „Vybrali jsme pro e-aukci firmu, kde uzavírání smluv nebylo závazné a je na jednotlivých občanech, aby posoudili výhodnost. Věřím, že i město samotné bude v e-aukci stejně úspěšné a přinese nám to obdobné úspory,“ doplnil starosta Bohumína Petr Vícha.