Rozhodující je počet článků

Pro delší výdrž baterie platí jednoduché pravidlo. Čím více článků baterie obsahuje, tím déle vydrží bez nabití. Běžně je možné zakoupit tří-, šesti- a devítičlánkovou baterii. Rozdíl výdrže mezi stejnými bateriemi s různým počtem článků se pohybuje kolem dvou hodin.

Zatímco šestičlánková baterie tedy vydrží u běžného notebooku s úhlopříčkou 15,6“ 2 až 4 hodiny bez nutnosti dobití, devítičlánková baterie umožňuje notebook plně využívat až 6 hodin. Tříčlánkové baterie jsou vhodné pouze pro notebooky s malým displejem, běžně jsou součástí mininotebooků, popřípadě notebooků s úhlopříčkou obrazovky o velikosti 13“.

„Tříčlánková baterie zajistí provoz mininotebooku na 2 až 3 hodiny, zatímco kvalitní devítičlánková baterie může u stejného typu zajistit až trojnásobnou provozní dobu na jedno nabití,“ upozornil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která distribuuje baterie značky T6 power.

Kapacita baterie se rovněž udává ve watthodinách (Wh), případně v miliampérhodinách (mAh), a je zpravidla uvedena spolu s identifikačním číslem přímo na baterii.

Kvalitní značka znamená garantovanou výdrž

Další hledisko, které je třeba při výběru nové baterie zvážit, je značka baterie. Ačkoli jsou na trhu snadno k sehnání baterie čínské výroby s nízkou pořizovací cenou, nenechte se zmást. Nízká cena bývá zpravidla znakem, že kvalita baterie neodpovídá standardům.

Nekvalitní baterie bez dostatečné certifikace mohou rychleji ztrácet kapacitu. Proklamovaná výdrž baterie se tak brzy může začít rapidně snižovat. Chcete-li tedy baterii, která vydrží bez nabití dlouhé hodiny i po delší době jejího užívání, volte ověřené kvalitní značky.

Prodloužit výdrž lze správným užíváním

Pokud už máte kvalitní baterii s vysokou kapacitou, můžete dobu jejího nabití prodloužit také správným používáním a nastavením vašeho notebooku. Osvědčených rad, jak co nejméně plýtvat energií baterie, je celá řada. Všeobecně známým doporučením je snížení jasu displeje. Čím nižší jas, tím pomaleji se baterie vybíjí.

„Snadnou cestou pro kontrolu rychlosti vybíjení baterie jsou programy pro správu energie. Vhodným zvolením napájecího schématu pro danou situaci lze výrazně prodloužit dobu do úplného vybití baterie,“ sdělil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ.

Snížit rychlost vybíjení baterie lze i omezením užívání optických disků či programů náročných na výpočetní výkon, ale také vypínáním bezdrátové sítě, pokud ji zrovna nepoužíváme. Spotřebu energie ovlivňuje také rychlost disku. S rostoucí rychlostí disku totiž stoupá spotřeba energie. Pokud tedy používáte notebook jen k běžné práci, stačí vám disk s rychlostí 5 400 otáček za minutu. Pomalejší vybíjení baterie pak rovněž zajistí notebook s moderním SSD diskem, který je energeticky úsporný.